Međupresuda

Članak 330.

Ako je tuženik osporio i osnovu tužbenog zahtjeva i iznos tužbenog zahtjeva, a u pogledu osnova stvar je sazrela za donošenje odluke, sud može iz razloga svrsishodnosti donijeti najprije presudu samo o osnovi tužbenog zahtjeva (međupresuda).

Do pravomoćnosti međupresude sud će zastati s raspravljanjem o iznosu tužbenog zahtjeva.

________ ** ________

Međupresuda je presuda o osnovanosti osnove tužbenog zahtjeva. Ovakva presuda može se donijeti ako je u parnici sporan zahtjev kako po osnovi tako i po iznosu. Međupresudom se može odlučiti o osnovanosti tužbenog zahtjeva, samo ako sud nalazi da osnova za tužbeni zahtjev postoji.

Međupresudom se utvrđuje da pravna osnova zahtjeva postoji. Zato međupresuda ima karakter utvrđujuće presude.

Ako drugostupanjski sud nađe da osnova tužbenog zahtjeva ne postoji, on će preinačiti prvostupanjsku presudu i odbiti tužbeni zahtjev kako u pogledu osnove, tako i u pogledu iznosa, pošto zbog nedostatka osnove tužbeni zahtjev nije osnovan ni u iznosu, pa ga treba u cijelosti odbiti.

Međupresuda može biti donijeta na inicijativu stranaka i suda. Sud nije dužan donijeti međupresudu po prijedlogu stranke, ako nađe da razlozi svrsishodnosti to ne zahtijevaju.

Između djelomične presude i konačne presude ne postoji međusobna ovisnost, budući su obje presude nezavisne jedna od druge, ali između međupresude i presude kojom se odlučuje o iznosu tužbenog zahtjeva postoji međusobna ovisnost. Utvrđenje pravomoćnom međupresudom da postoji osnova tužbenog zahtjeva djeluje snagom pravomoćne sudske presude, pa se sud u konačnoj presudi ne može upuštati i raspravljati o osnovi tužbenog zahtjeva.

Protiv međupresude je dozvoljena posebna žalba.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Kad je tuženik u odštetnoj parnici osporio i osnovu tužbenog zahtjeva (tj. postojanje odštetne odgovornosti) i njegov iznos, a sud odlučio donijeti najprije presudu samo o osnovi tužbenog zahtjeva, u toj međupresudi treba odlučiti i o eventualnom doprinosu tužitelja nastanku štete. VS, Rev 1/88 od 8.3.1988.

*

Kad je osnova tužbenog zahtjeva naknada štete, a osnova je osporena, sud može donijeti međupresudu kojom će odlučiti o postojanju odgovornosti tuženika za štetu.

Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 6837/04 od 15.5.2007.

*

Kad povodom žalbe protiv međupresude drugostupanjski sud ocijeni da osnova tužbenog zahtjeva nije utemeljena, on ne donosi drugostupanjsku međupresudu, već presudu kojom se tužbeni zahtjev odbija. VS, Rev 197/01 od 4.2.2004.

*

Sud ne može međupresudom odlučiti o cjelokupnom tužbenom (i protutužbenom) zahtjevu, već samo o osnovi tužbeng (i protutužbenog) zahtjeva i to samo u slučaju kada ocijeni da je osnova tužbenog (protutužbenog) zahtjeva osnovana. Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 1682/05 od 2.7.2008.

*

Kada je osporena osnova tužbenog zahtjeva za naknadu štete, sud može donijeti međupresudu kojom će odlučiti o postojanju odgovornosti tuženika za štetu. VTSRH, Pž 6837/04 od 15.5.2007.

*

Međupresuda je odluka o utemeljenosti osnove tužbenog zahtjeva, Kad sud smatra da osnova tužbenog zahtjeva nije utemeljena, nema mjesta donošenju međupresude, već se donosi jedna potpuna i konačna presuda kojom se tužbeni zahtjev odbija. Gž 54/99 od 4.2.1999.

*

Međupresuda može biti samo pozitivna deklaratorna odluka kojom sud utvrđuje da je osnova tužbenog zahtjeva osnovana. Međutim, ako sud zaključi da bi na temelju parcijalnog raspravljanja o osnovanosti osnove tužbenog zahtjeva trebalo donijeti negativnu odluku, tada neće donijeti međupresudu već presudu kojom će odbiti tužbeni zahtjev kao neosnovan. Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 3161/05 od 4.11.2008.