Prijedlog za dopuštanje sklapanja braka osobe lišene poslovne sposobnosti

 

OPĆINSKOM SUDU U VARAŽDINU

Predlagatelj: _____________________________ (OIB: _____________________)

 

P R I J E D L O G

za dopuštAnje sklapanja braka osobe lišene poslovne sposobnosti

 

1. Predlagateljica je rođena _____________. godine od oca Josipa i majke Marije, te u trenutku podnošenja ovog prijedloga ima status poslovno nesposobne osobe.

 

Dokaz:

– Rješenje __________,

– Izvod iz knjige rođenih.

 

2. Predlagateljica je već duže vrijeme u vezi s Marković Markom iz Varaždina, Osječka 16, koji je rođen _____________. god. i s njim je ostala trudna. Njih dvoje žele sklopiti brak.

Predlagateljica je zaposlena u trgovačkom poduzeću MOSLAVINA, a Marković Marko je materijalno neovisan, radi i ima u vlasništvu kuću tako da sklapanjem braka egzistencija predlagateljice neće biti ugrožena. S namjerom predlagateljice i Marković Marka da sklope brak upoznati su i roditelji supruga koji se tome ne protive. S činjenicom sklapanja braka predlagateljice da sklopi brak upoznat je i njen staratelj ________________, Međutim isti ne želi dati privolu za sklapanje braka.

Slijedom navedenog predlagateljica podnosi ovaj prijedlog sudu i

P R E D L A Ž E

da po provedenom postupku dopusti sklapanje braka temeljem Članak 27. stavka 3.[1] Obiteljskog zakona s Marković Markom uz davanje izjave koja se odnosi na strogo osobna stanja.

Predlagateljica:

__________________

 

_______________________ SUDSKA PRAKSA _______________________

*

“ Okolnost da je primatelju uzdržavanja postavljen staratelj za poseban slučaj u osobi odvjetnika s posebnom uputom da sklopi prijeporni ugovor sama po sebi, a niti u svezi s drugim u postupku utvrđenim činjenicama ne može imati za posljedicu ništavost ugovora, odnosno doprinositi toj ništavosti. Uz to valja reći da je rješenje o postavljanju staratelja za poseban slučaj upravni akt, a ovaj sud nije mogao ispitivati zakonitost toga akta, jer za to nije nadležan.” VSRH Rev 435/2000-2


[1]  Brak ne može sklopiti osoba lišena poslovne sposobnosti ili osoba nesposobna za rasuđivanje.
Iznimno sud može u izvanparničnom postupku dopustiti sklapanje braka osobi lišenoj poslovne sposobnosti za koju utvrdi da je sposobna shvatiti značenje braka i obveza koje iz njega proizlaze, te da je brak očito u njezinu interesu.
Prijedlog za donošenje odluke o dopuštenju sklapanja braka može podnijeti samo osoba lišena poslovne sposobnosti.
U postupku u svezi s prijedlogom sud će pribaviti mišljenje skrbnika ili roditelja koji skrbi o punoljetnom djetetu lišenom poslovne sposobnosti i centra za socijalnu skrb.
(Članak 27. – Obiteljski zakon “Narodne novine”, 116/03, 17/04, 136/04, 107/07, 57/11, 61/11, 25/13, 05/15)