Ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme na izdvojenom mjestu rada – (Zakona o radu, čl. 10., 12., 14., i 17.)

 

____________________________________________________________

(naziv poslodavca, ime zastupnika, sjedište) u daljnjem tekstu poslodavac

i

____________________________________________________________

(ime i prezime radnika, podaci o prebivalištu odnosno boravištu radnika) u daljnjem tekstu radnik.

Na temelju članka 10., 12., 14., i 17., Zakona o radu (“Narodne novine”, br. 93/2014), sklapa se ovaj:

UGOVOR O RADU NA IZDVOJENOM MJESTU RADA [1]

Članak 1.

Opće odredbe

Ovim se Ugovorom između poslodavca i radnika zasniva radni odnos na neodređeno vrijeme na izdvojenom mjestu rada.[2]

Članak 2.

Radne obveze

Radnik će za poslodavca obavljati sljedeće poslove lektora i to:

–     rad na lektoriranju teksta,

–     obrada teksta za tisak

–     po potrebi i drugi poslovi

Članak 3.

Mjesto rada

Radnik će poslove koji su predmet ovog Ugovora obavljati u na mjestu svog prebivališta, odnosno stanovanja (kod kuće, u stanu).[3]

Članak 4.

Početak rada

Radnik će početi s radom dana _________________________________.

Članak 5.

Radno vrijeme

Radnik radi u punom radnom vremenu, u trajanju od 40 sati tjedno. Radno vrijeme raspoređeno je u pet radnih dana u tjednu (od ponedjeljka do petka), po osam sati dnevno, od _______________, u jednokratnom trajanju, ili zavisno prema potrebi posla a u dogovoru s osobom kojoj je neposredno odgovoran.

Radnik mora biti nazočan na mjestu rada 6 sati dnevno, a ostala dva sata od osam sati obavljat će izvan mjesta rada (kod poslodavca ili na drugom mjestu rada).

Članak 6.

Sredstva rada

Za obavljanje poslova iz čl. 2. poslodavac će radniku staviti na raspolaganje sredstva rada ______________ (računalo, skener).[4]

Članak 7.

Uporaba vlastite opreme

Radnik će u svrhu obavljanja poslova iz čl.2 koristiti vlastitu električnu energiju, kao i svoj gablec za što će od poslodavca dobivati posebnu naknadu.

Članak 8.

Način osposobljavanja i kontrole

Poslodavac će obavljati redovitu kontrolu količine i kvalitete rada u mjestu rada radnika, a stručno osposobljavanje i daljnje usavršavanje radnik će obavljati u sjedištu poslodavca prema potrebi posla.

Članak 9.

Dnevni odmor

Tijekom rada u punom radnom vremenu radnik ima pravo na stanku (odmor) u trajanju od 30 minuta dnevno, od ___________ sati.

Članak 10.

Tjedni odmor

Radnik će koristiti tjedni odmor nedjeljom. Ako je, zbog potrebe posla, prijeko potrebno da radnik radi nedjeljom, pravo na tjedni odmor koristiti će jedan dan sljedeći tjedan.

Članak 11.

Godišnji odmor

Radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 25 radnih dana pri čemu se subote, nedjelje i praznici ne uračunavaju u trajanje godišnjeg odmora. Naknada plaće za korištenje godišnjeg odmora utvrđuje se u iznosu plaće koju bi radnik dobio da je radio, a isplaćuje se nakon korištenja godišnjeg odmora, u roku u kojem bi mu bila isplaćena plaća da je radio.

Članak 12.

Plaća i dodaci na plaću

Osnovna plaća radnika za obavljanje poslova iz čl. 2. ovog Ugovora iznosi 15.000,00 kn bruto. Osnovna plaća iz st. 1. ovog članka povećava se za sljedeće dodatke:

–     za otežane uvjete rada _____________        20%,

–     za prekovremeni rad _____________           60%,

–     rad noću _____________     50%,

–     rad nedjeljom _____________         50%,

–     rad blagdanom ili drugim neradnim danom utvrđenim zakonom _____________   100%.

Plaća i dodaci na plaću prema navedenom isplaćuje se jedanput mjesečno, najkasnije do 15. u mjesecu, za prethodni mjesec.

Članak 13.

Obveze radnika

Radnik se izričito obvezuje da za vrijeme rada kod poslodavca (na svom mjestu rada) neće za svoj račun, ili za račun trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti poslodavca ili iz drugih djelatnosti koje na bilo koji način konkuriraju djelatnosti poslodavca, niti će za takve ili slične potrebe koristiti opremu i/ili druga sredstva rada poslodavca za vrijeme rada kod poslodavca i najmanje 1 (jednu) godinu nakon prestanka radnog odnosa kod poslodavca.

Članak 14.

Radnik je dužan svu poslovnu dokumentaciju poslodavca i njegovih poslovnih partnera, kao i informacije, podatke i saznanja do kojih dođe tijekom rada i u vezi sa radom, čuvati kao poslovni tajnu cijelo vrijeme trajanja radnog odnosa kod poslodavca te najmanje 1 (jednu) godinu od prestanka to odnosa.

Članak 15.

U slučaju da radom ili u svezi s radom radnik svojom krivnjom ili grubom nepažnjom nanese štetu poslodavcu ili trećim osobama, dužan je tu štetu naknaditi u dokazanoj visini i opsegu.

Ukoliko je poslodavac štetu, učinjenu trećim osobama, sam naknadio oštećenim osobama, a šteta je nastala iz razloga navedenih u stavku 1. ovog članka, radnik je dužan poslodavcu naknaditi iznos koji je poslodavac isplatio tim osobama.

Članak 16.

Otkazni rokovi

Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog u roku od trideset dana. Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog u roku od trideset dana.

Članak 17.

Završne odredbe

Ovaj Ugovor stupa na snagu s danom njegova potpisivanja. Izmjene i dopune ovog Ugovora moraju biti u pisanom obliku. Eventualne sporove nastale u vezi s ovim Ugovorom poslodavac i radnik nastojat će riješiti sporazumno, a ako u tome ne uspiju, nadležan je stvarno nadležni sud u Bjelovaru. Ovaj Ugovor sklopljen je u 6 (šest) istovrsna primjerka, od kojih poslodavac zadržava 1 (pet) primjerka, a 5 (jedan) primjerak uručuje se radniku.

U Bjelovaru, _______________ god.

Za poslodavca:                                                               Radnik:

__________________                                           ____________________

 

[1]              Vidi čl. 17. Zakona o radu (“Narodne novine”, br. 93/2014).

[2]              Institut rada na izdvojenom mjestu rada reguliran je člankom 17. Zakona o radu. Izdvojeno mjesto rada je kuća radnika ili drugi prostor koji nije prostor poslodavca. Ugovor o radu na izdvojenom mjestu rada, pored uglavka koje moraju imati i svi drugi ugovori o radu, mora sadržavati i dodatne uglavke propisane člankom 17. Zakona o radu, koji proizlaze iz atipičnog oblika rada i uvjeta toga rada.

[3]              Ugovorom o radu na izdvojenom mjestu rada zasniva se radni odnos za obavljanje rada kod kuće ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca. Takav rad se obavlja pretežno u tom prostoru kao stalnom mjestu rada. Takav rad moguć je samo u onim djelatnostima ili na poslovima koji se mogu obavljati samostalno, gdje nema potrebe za stalnom koordinacijom ili subordinacijom te gdje se rad obavlja po jednostavnom tehnološkom procesu. U ovu kategoriju ubrajaju se svi oni poslovi koji su nekad bili vezani za ured, ali se sada, zahvaljujući novom komunikacijskim tehnologijama mogu obavljati kod kuće u popunosti.

[4]           Ukoliko se koristi rad kod kuće, primjenjuju se ista pravila zaštite, kao u uredima. Poslodavac je dužan obaviti procjenu opasnosti na radnom mjestu u kući. Radnik mora biti osposobljen za rad na siguran način, a odgovornost radnika mora biti jasno označena.