Ugovor o radu na neodređeno vrijeme – Društvo s ograničenom odgovornošću (Zakona o radu, čl. 10., 11., 14., i 15) (Primjer II)

Na temelju članka 10., 11., 14., i 15., Zakona o radu stranke sklapaju sljedeći:

UGOVOR O RADU

između poslodavca ______________ d.o.o., za poslovna savjetovanja, sa sjedištem u Zagrebu, ____________, MBS: _________, OIB: ________________, koje zastupa ______________, direktor, (u daljnjem tekstu: POSLODAVAC)

i

radnika ________________, mjesto i datum rođenja:_____________, broj os.iskaznice:__________________, adresa stanovanja__________, OIB: (u daljnjem tekstu: RADNIK)

I TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

1.1 Stranke potpisnice ovog Ugovora o radu ( u daljnem tekstu Ugovor) suglasne su da se odredbama ovog Ugovora ugovaraju uvjeti zasnivanja radnog odnosa i međusobna prava i obveze koji proizlaze iz radnog odnosa.

1.2 Ovim Ugovorom utvrđuju se prava, obveze i odgovornosti na radu i po osnovi rada između RADNIKA i POSLODAVCA u skladu sa Zakonom o radu.

1.3 RADNIK stavlja svoj rad u službu POSLODAVCA te se obavezuje što je bolje moguće ostvarivati interese POSLODAVCA kao i na očuvanje njegova ugleda u javnosti.

Članak 2.

2.1 Stranke potpisnice ovog Ugovora suglasne su da se ugovorena međusobna prava i obveze neće mijenjati zbog eventualnih promjena vlasničke strukture poslodavca.

2.1 Radnik je dužan svu poslovnu dokumentaciju POSLODAVCA i njegovih poslovnih partnera, kao i informacije, podatke i saznanja do kojih dođe tijekom rada i u vezi sa radom, čuvati kao poslovni tajnu cijelo vrijeme trajanja radnog odnosa kod poslodavca te najmanje 1 (jednu) godinu od prestanka to odnosa.

2.4 Po prestanku radnog odnosa odnosno po raskidu ili otkazu ovog Ugovora RADNIK će predati poslodavcu sve predmete i materijale koji se nalaze u njegovom posjedu, a pripadaju POSLODAVCU.

2.5 U slučaju da RADNIK ne postupi sukladno odredbi stavka 2.4 biti će dužan POSLODAVCU nadoknaditi cjelokupnu štetu koju mu je na taj način nanio.

Članak 3.

3.1 Stranke potpisnice ovog Ugovora suglasne su da će poštivati odredbe Zakona o radu i drugih važećih propisa koji uređuju međusobna prava i obveze iz radnog odnosa, a koja nisu uređena ovim Ugovorom.

3.2 RADNIK je obvezan čuvati imovinu i poslovne tajne poslodavca. Štetu koju nanese POSLODAVCU postupajući namjerno ili krajnjom nepažnjom RADNIK je dužan nadoknaditi.

3.3 Sve stvari koje pripadaju POSLODAVCU i koje budu predane u posjed RADNIKA po osnovi ovog Ugovora ili ma koje druge osnove RADNIK je dužan predati POSLODAVCU odmah po njegovom pismenom ili usmenom traženju.

3.4 Svaka povreda obveza RADNIKA predviđena ovim člankom smatra se RADNIKOVIM osobito teškim kršenjem obveze iz radnog odnosa temeljem kojeg POSLODAVAC ima pravo otkazati ovaj Ugovor (otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika – izvanredni otkaz).

II MEĐUSOBNA PRAVA I OBVEZE

Članak 4.

4.1 Radni odnos zasniva se na neodređeno vrijeme, i to počevši od dana _____ 20__.g., s ugovorenim probnim rokom u trajanju od 3 (tri) mjeseca, a prava, obveze i odgovornosti iz ovog Ugovora kao i radnog odnosa RADNIK ostvaruje tek od dana otpočinjanja s radom.

4.2 Ovaj Ugovor obvezuje stranke dok ga jedna od njih ne otkaže ili dok isti ne prestane na neki drugi način određen zakonom.

Članak 5.

5.1 Za mjesto rada RADNIKA određuje se sljedeće radno mjesto:

_________________

5.4 Prema mjestu rada utvrđenom u st.1. ovog članka utvrđivat će se prava i obveze RADNIKA te svi eventualni dodaci na plaću.

Članak 6.

6.1 RADNIK će obavljati sljedeće poslove radnog mjesta navedenog u članku 5.1 ovog Ugovora, posebice, ali ne isključivo:

________,

_____________________

6.2. U obavljanju poslova navedenih u stavku 6.1 RADNIK je odgovoran osobi koju je imenovao Poslodavac, kao i svim nadređenima iznad te osobe.

Članak 7.

7.1 Sadržaj radnih obveza radnog mjesta navedenog u članku 5.1 ovog Ugovora utvrđuje samostalno POSLODAVAC.

7.2 POSLODAVAC može izmijeniti sadržaj radnih obveza navedenog radnog mjesta i nakon sklapanja ovog Ugovora s punim učinkom obvezivanja RADNIKA.

7.3 RADNIK je dužan obavljati i svaki drugi posao koji mu POSLODAVAC povjeri, a koji po prirodi posla i pravilima struke spada u djelokrug rada RADNIKA.

7.4 POSLODAVAC može RADNIKA privremeno rasporediti i na druga radna mjesta/obavljanje drugih poslova i radnih zadataka u skladu sa potrebama POSLODAVCA.

7.5 Sve troškove osposobljavanja i stručnog usavršavanja RADNIKA snosi POSLODAVAC.

7.6 Ako RADNIK odbije postupiti u skladu s uputama POSLODAVCA iz točke 7.4. i 7.5. takovo njegovo ponašanje smatra se težom povredom radne obveze temeljem koje POSLODAVAC ima pravo otkazati ovaj Ugovor (otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika).

Članak 8.

8.1 Ugovorne strane suglasno utvrđuju da će radno vrijeme RADNIKA biti određeno propisima o preraspodjeli radnog vremena na način i u opsegu utvrđenom Zakonom o radu.

8.2 U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, RADNIK na zahtjev POSLODAVCA mora raditi duže od punog radnog vremena.

Članak 9.

9.1 RADNIK će za vrijeme rada koristiti dnevnu stanku u trajanju 30 minuta.

Članak 10.

10.1 RADNIK će koristiti dnevni i tjedni odmor u skladu sa zakonom.

Članak 11.

11.1 Godišnji odmor RADNIKA iznosi minimalno 24 radnih dana godišnje.

11.2 Godišnji odmor RADNIK će koristiti u vrijeme i na način kako to odredi POSLODAVAC u skladu sa Zakonom, a nakon konzultacija s RADNIKOM.

Članak 12.

12.1 Za obavljeni ugovoreni rad prema odredbama ovog Ugovora POSLODAVAC će RADNIKU isplaćivati mjesečnu plaću u iznosu od kn __________ bruto.

12.2 POSLODAVAC će RADNIKU isplatiti plaću za prethodni mjesec najkasnije do 10. dana u tekućem mjesecu.

12.3 POSLODAVAC može samostalno svaki mjesec odrediti dodatni iznos plaće odnosno stimulacije RADNIKU za obavljeni rad.

12.4 POSLODAVAC je dužan RADNIKU predočiti (uručiti) obračun plaće.

12.5. Podaci o isplaćenoj plaći i stimulaciji predstavljaju tajnu. RADNIK ne smije podatak o isplaćenom iznosu plaće i stimulacije priopćiti drugim radnicima kod POSLODAVCA.

12.6. Postupanje RADNIKA protivno obvezi iz prethodnog stavka smatra se težom povredom obveze iz radnog odnosa temeljem kojeg POSLODAVAC ima pravo otkazati ovaj Ugovor (otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika).

Članak 13.

13.1 Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora RADNIKU pripada pravo na naknadu plaće u iznosu prosječne mjesečne plaće koju je RADNIK ostvario kod POSLODAVCA u prethodna tri mjeseca.

Članak 14.

14.1 RADNIK ima pravo na otpremninu u slučaju prestanka radnog odnosa radi odlaska u mirovinu u iznosu utvrđenom Zakonom o radu.

Članak 15.

15.1 POSLODAVAC se obvezuje na uplatu doprinosa za mirovinsko i invalidsko te obavezno zdravstveno osiguranje na iznos plaće ugovorene ovim Ugovorom.

Članak 16.

16.1 U slučaju otkaza ovog Ugovora primjenjuju se otkazni rokovi utvrđeni Zakonom o radu.

Članak 17.

17.1 POSLODAVAC se obvezuje da će RADNIKU osigurati uvjete rada primjerene standardima sigurnosti kao i sva potrebna zaštitna sredstva za rad u uvjetima rada kakvi jesu na poslovima koje RADNIK obavlja.

17.2 POSLODAVAC se obvezuje na poštivanje svih zakonskih propisa iz područja zaštite na radu.[1]

17.3 RADNIK se obvezuje pridržavati se propisanih i od POSLODAVCA određenih mjera sigurnosti na radu. Za štetu koju bi zbog povrede ove obveze pretrpio RADNIK, POSLODAVAC ne odgovara.

Članak 18.

18.1 U slučaju bolesti RADNIK je obvezan bez odgode o istom izvjestiti POSLODAVCA i priložiti mu potvrdu nadležne liječničke službe o uzrocima i očekivanom trajanju nesposobnosti za rad.

18.2 Svako postupanje RADNIKA protivno obvezi iz prethodnog stavka smatra se težom povredom obveze iz radnog odnosa temeljem koje POSLODAVAC ima pravo otkazati ovaj Ugovor (otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika).

III KONKURENCIJA

Članak 19.

19.1 RADNIK se obvezuje da niti on niti njegov bračni drug, djeca, roditelji i roditelji bračnog druga neće osnovati društvo ili obrt koji bi se bavio istom ili sličnom djelatnošću za obavljanje koje je POSLODAVAC upisan u sudski registar, niti će u drugom društvu ili obrtu obavljati poslove koje obavljaju kod POSLODAVCA[2].

19.2 Ukoliko RADNIK ili druge naprijed navedene osobe postupe protivno obvezi iz prethodnog stavka POSLODAVAC može po svojem izboru tražiti od RADNIKA naknadu pretrpljene štete, tražiti od RADNIKA da mu preda svu zaradu ostvarenu iz takvog posla, ili da na njega prenese potraživanje na zaradu iz takvog posla.

19.3 Svako postupanje RADNIKA protivno obvezama iz ovog članka smatra se težom povredom obveze iz radnog odnosa temeljem koje POSLODAVAC ima pravo otkazati ovaj Ugovor (otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika – izvanredni otkaz).

IV ZAKLJUČNE ODREDBE

Članak 20.

20.1 Za vrijeme trajanja ovog Ugovora svaka Ugovorna strana se obvezuje da će držati u tajnosti i obvezuje se da neće iskoristiti u osobne svrhe niti bez prethodnog pisanog odobrenja druge Ugovorne strane otkriti ili učiniti dostupnom trećima sadržaj i postojanje ovog Ugovora kao i sve informacije povjerljive prirode (uključujući tajne i informacije komercijalne vrijednosti) koje bi jedna Ugovorna strana mogla saznati od druge Ugovorne strane (‘’Povjerljive informacije’’) osim ako se radi o informacijama koje su dostupne javnosti ili koje su poznate Ugovornoj strani u trenutku otkrivanja ili su kasnije postale dostupne javnosti na način različit od kršenja ovog Ugovora ili do kojih je Ugovorna strana kasnije došla na zakonit način preko treće osobe ili ako je takvo otkrivanje zakonom zahtijevano, u kojem slučaju Ugovorna strana koja je razotkrila informaciju mora odmah obavijestiti drugu Ugovornu stranu o takovom razotkrivanju.

Članak 21.

Ništetost odredbi Ugovora

21.1 Ako se bilo koja odredba ovog Ugovora pokaže ništetnom, ostale odredbe ovog Ugovora će se u cijelosti primjenjivati i izvršavati.

21.2 U slučaju ništetnosti jedne ili više odredaba ovog Ugovora, ugovorne strane će odmah pristupiti zamjeni ništetnih odredaba drugima, vodeći pri tome računa o tom da se izmijenjenim odredbama postigne isti stupanj zadovoljenja interesa ugovornih strana, ali na način koji je dopušten.

Članak 22.

Izmjene ovog Ugovora

22.1 Bilo kakva izmjena, dopuna ili dodatak ovom Ugovoru moraju biti sastavljeni u pisanom obliku, valjano potpisani i odobreni od obiju ugovornih strana, a eventualni usmeni dogovori trebaju biti pisano potvrđeni.

Članak 23.

23.1 Na ovaj Ugovor primjenjuje se pravo Republike Hrvatske te se ovaj Ugovor ima tumačiti u skladu sa pravom Republike Hrvatske.

23.2 Ugovorne strane su suglasne da će za sve sporove koji nastanu iz ili u svezi s ovim Ugovorom, a koji ne mogu biti riješeni sporazumno biti nadležan stvarno nadležni sud u Zagrebu.

Članak 24.

Primjerci

24.1 Ovaj Ugovor je sastavljen u šest (6) istovjetnih primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po tri (3) primjerka.

Članak 25.

Stupanje na snagu

25.1 Ovaj Ugovor stupa na snagu danom potpisivanja obiju Ugovornih strana i početkom rada RADNIKA na poslovima iz članka 6. ovog Ugovora.

Članak 26.

Prihvat

26.1 U znak prihvaćanja svih prava i obveza iz ovog Ugovora, Ugovorne strane isti potpisuju.

_________________                                        ________________

ZA POSLODAVCA                                                    RADNIK

U __________, dana _____________.

[1]

Svaki radnik mora imati zadovoljavajuće zdravstvene i sigurnosne uvjete u svojoj radnoj sredini. Moraju se poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se postiglo daljnje usklađivanje uvjeta u tom području te istodobno održavalo već postignuta poboljšanja.”;

DIREKTIVA VIJEĆA 92/85/EEZ od 19. listopada 1992. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja na radu trudnih radnica te radnica koje su nedavno rodile ili doje (deseta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ).

[2]

Objavljivanje podataka koji su poslovna tajna poslodavca (i drugih podataka zbog čijeg bi priopćavanja neovlaštenoj osobi mogle nastupiti štetne posljedice za njegovo gospodarske interese), opravdani je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu. Vrhovni sud Republike Hrvatske Revr 88/2008-2 od 28.8.2008.