Ugovor o radu na neodređeno vrijeme – Društvo s ograničenom odgovornošću (Zakona o radu, čl. 10., 11., 14., i 15.)

 

 

_________________ iz _____________, _________________________

( u daljnjem tekstu: Poslodavac )

i

____________________________, Osobni identifikacijski broj (OIB): _______________ iz __________________________________ (u daljnjem tekstu: Radnik ), na temelju čl. 10., 11., 14., i 15.) Zakona o radu sklopili su dana _________________ godine u ___________________

 

UGOVOR O RADU NA NEODREĐENO VRIJEME

Članak 1.

Ovim ugovorom poslodavac i radnik uređuju međusobne odnose, prava i obveze koje proizlaze iz rada radnika kod poslodavca.

Članak 2.

Ugovor o radu sklapa se na neodređeno vrijeme za radno mjesto _____________ s probnim rokom u trajanju od 3 (tri) mjeseca.

Članak 3.

Radnik će poslove iz članka 2., stavak 2. ovog ugovora obavljati u poslovnim prostorijama poslodavca u __________________________ sredstvima i opremom poslodavca.

Prema potrebi poslodavac može privremeno uputiti radnika na obavljanje određenih poslova i izvan poslovnih prostorija navedenih u članku 1. ovog ugovora, i to kako na rad na terenu tako i na službeni put u bilo koje mjesto u Republici Hrvatskoj, uz odgovarajuće zakonom propisane naknade.

Članak 4.

Radnik je dužan početi sa radom dana _______________ godine.

Članak 5.

Radnik će raditi puno radno vrijeme od 40 (četrdeset) sati tjedno.

U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad)[1], ali najviše do osam sati tjedno. Ako radnik radi prekovremeno, ukupno trajanje rada radnika ne smije biti duže od pedeset šest sati tjedno, niti u razdoblju od četiri uzastopna mjeseca, smije trajati duže od prosječno četrdeset osam sati tjedno.

Članak 6.

U tijeku rada radnik ima pravo na stanku, dnevni, tjedni i godišnji odmor. Raspored radnog vremena (tjedni raspored, dnevni početak i završetak, vrijeme korištenja stanke) utvrđuje poslodavac posebnom pisanom odlukom sukladno pozitivnim propisima i godišnjoj preraspodjeli rada.

Poslodavac je dužan radniku osigurati u noćnom i smjenskom radu sigurnost i zdravstvenu zaštitu u skladu s naravi posla koji se obavlja, kao i sredstva zaštite i prevencije koje odgovaraju i primjenjuju se na sve ostale radnike i dostupne su u svako doba.

Članak 7.

Radnik ima svakoga radnog dana pravo na odmor (stanku) od najmanje trideset minuta.

Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

Godišnji odmor radnika određuje se u trajanju od 24 (dvadeset i četiri) radna dana. Vrijeme korištenja odredit će se pisanom odlukom poslodavca u skladu sa pozitivnim propisima i planom korištenja godišnjih odmora svake godine posebno.

Blagdani i neradni dani određeni zakonom ne uračunavaju se u trajanje godišnjeg odmora.

Razdoblje privremene nesposobnosti za rad, koje je utvrdio ovlašteni liječnik, ne uračunava se u trajanje godišnjeg odmora.

Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).

Članak 8.

Za obavljene poslove iz članka 2. ovog ugovora u punom radnom vremenu poslodavac se obvezuje radniku isplaćivati osnovnu plaću u minimalnom bruto iznosu 8.000,00 (osam tisuća) kn mjesečno. U navedeni iznos je uključen trošak prijevoza.

Članak 9.

Poslodavac je dužan plaću i druge naknade (koje se po zakonu isplaćuju na teret poslodavca) isplaćivati radniku mjesečno, i to najkasnije do 15. (petnaestog) dana u mjesecu za prethodni mjesec, s tim da se u opravdanim okolnostima isplata može izvršiti i u 2 (dva) dijela. Poslodavac je dužan prilikom isplate plaće radniku uručiti pisani obračun iz kojeg je vidljiv način izračuna iste.

Obračuni koji se dostavljaju u pismenom obliku radniku od strane poslodavca imaju snagu ovršne isprave.

Članak 10.

Radnik se izričito obvezuje da za vrijeme rada kod poslodavca neće za svoj račun, ili za račun trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti poslodavca ili iz drugih djelatnosti koje na bilo koji način konkuriraju djelatnosti poslodavca, niti će za takve ili slične potrebe koristiti opremu i/ili druga sredstva rada poslodavca za vrijeme rada kod poslodavca i najmanje (jednu) godinu nakon prestanka radnog odnosa kod poslodavca osim u slučaju ako ugovor o radu raskine poslodavac.

Članak 11.

Radnik je dužan svu poslovnu dokumentaciju poslodavca i njegovih poslovnih partnera, kao i informacije, podatke i saznanja do kojih dođe tijekom rada i u vezi sa radom, čuvati kao poslovni tajnu cijelo vrijeme trajanja radnog odnosa kod poslodavca te najmanje 1 (jednu) godinu od prestanka to odnosa, osim u slučaju prestanka radnog odnosa zbog brisanja poslodavca iz Trgovačkog registra iz bilo kojeg razloga.

Članak 12.

U slučaju da radom ili u svezi s radom radnik svojom krivnjom ili grubom nepažnjom nanese štetu poslodavcu ili trećim osobama, dužan je tu štetu naknaditi u dokazanoj visini i opsegu.

Ukoliko je poslodavac štetu, učinjenu trećim osobama, sam naknadio oštećenim osobama, a šteta je nastala iz razloga navedenih u stavku 1. ovog članka, radnik je dužan poslodavcu naknaditi iznos koji je poslodavac isplatio tim osobama.                                       

Članak 13.

Radnik se obvezuje ugovorene poslove obavljati uredno, savjesno i sa najboljim znanjem te čuvati sredstva, tajne i ugled poslodavca i drugih radnika zaposlenih kod poslodavca.

Poslodavac je dužan osigurati rad na siguran način, provođenjem svih mjera zaštite na radu, te čuvati i poštivati osobnost radnika.

Članak 14.

Radnik je upoznat sa svim aktima poslodavca i pozitivnim propisima vezanim za ostvarenje prava i obveza iz radnog odnosa.

Članak 15.

Ovaj ugovor može prestati pod uvjetima i na način kako je to uređeno odredbama Zakona o radu, i redovitim otkazom.

Ako ugovor o radu redovito otkazuje poslodavac, otkazni rokovi određuju se prema kriterijima iz odredbi Zakona o radu.

Ako radnik redovito otkazuje ovaj ugovor, otkazni rok je 30 (trideset) dana.

Članak 16.

Ugovorne strane imaju pored prava i dužnosti utvrđenih ovim Ugovorom i druga prava i dužnosti utvrđene Zakonom o radu, drugim zakonima, kolektivnim ugovorima i pravilnikom o radu.

Članak 17.

Ovaj je Ugovor sklopljen u 6 (šest) istovjetna primjerka, od kojih 3 (tri) za poslodavca a tri za radnika.

U Zagrebu, _______________ god.

     Za poslodavca:                                                                 Radnik:

__________________                                                   __________________

 

[1]           Vidi čl. 65. Zakona o radu (“Narodne novine”, br. 93/2014).