Ugovor o radu na određeno radno vrijeme za stalne sezonske poslove – (Zakona o radu, čl. 16.)

 

____________________________________________________________

(naziv poslodavca, ime zastupnika, sjedište,) u daljnjem tekstu poslodavac

i

____________________________________________________________

(ime i prezime radnika, podaci o prebivalištu odnosno boravištu radnika) u daljnjem tekstu radnik

Na temelju članka 10., 12., 13., 14., i 16. Zakona o radu (“Narodne novine”, br. 93/2014), sklapa se ovaj:

UGOVOR O RADU ZA STALNE SEZONSKE POSLOVE [1]

Članak 1.

Opće odredbe

Ovim se Ugovorom između poslodavca i radnika zasniva radni odnos na određeno vrijeme za obavljanje stalnih sezonski poslova.

Članak 2.

Radne obveze

Radnik će za poslodavca obavljati sljedeće poslove konobara i to:

–     rad u restoranu na radnom mjestu koktel majstor,

–     poslovi pomoćnog konobara

–     po potrebi i drugi poslovi

Članak 3.

Mjesto rada

Radnik će poslove koji su predmet ovog Ugovora obavljati u sjedištu poslodavca, a po potrebi i na drugim mjestima, ovisno o mjestu u kojem je potrebno obaviti poslove iz čl. 2. ovog Ugovora.

Članak 4.

Početak rada

Radnik će početi s radom dana ____________, a radni odnos mu traje do ________________.

Članak 5.

Radno vrijeme

Radnik radi u punom radnom vremenu, u trajanju od 40 sati tjedno. Radno vrijeme raspoređeno je u pet radnih dana u tjednu (od ponedjeljka do petka), po osam sati dnevno, od _______________, u jednokratnom trajanju, ili zavisno prema potrebi posla, a u dogovoru s osobom kojoj je neposredno odgovoran.

Članak 6.

Dnevni odmor

Tijekom rada u punom radnom vremenu radnik ima pravo na stanku (odmor) u trajanju od 30 minuta dnevno, od ___________ sati. Ukoliko se stanka, zbog naravi posla, ne može koristiti na način iz st. 1. ovog članka, radnik će ju koristiti prema mogućnostima, u dogovoru s osobom kojoj je neposredno odgovoran.

Članak 7.

Tjedni odmor

Radnik će koristiti tjedni odmor nedjeljom. Ako je, zbog potrebe posla, prijeko potrebno da radnik radi nedjeljom, pravo na tjedni odmor koristiti će jedan dan sljedeći tjedan, odnosno u dogovoru s osobom kojoj je neposredno odgovoran.

Članak 8.

Godišnji odmor

Radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 25 radnih dana pri čemu se subote, nedjelje i praznici ne uračunavaju u trajanje godišnjeg odmora. Naknada plaće za korištenje godišnjeg odmora utvrđuje se u iznosu plaće koju bi radnik dobio da je radio, a isplaćuje se nakon korištenja godišnjeg odmora, u roku u kojem bi mu bila isplaćena plaća da je radio.

Članak 9.

Plaća i dodaci na plaću

Osnovna plaća radnika za obavljanje poslova iz čl. 2. ovog Ugovora iznosi 12.000,00 kn bruto.

Plaća i dodaci na plaću prema navedenom isplaćuje se jedanput mjesečno, najkasnije do 15. u mjesecu, za prethodni mjesec.

Članak 10.

Produženo osiguranje

U periodu od _________________ do ___________________ poslodavac će radniku uplaćivati doprinose za produženo osiguranje.[2]

Članak 11.

Obveznik prijave i doprinosa

Ugovorne strane utvrđuju da je obveznik prijave na produženo mirovinsko osiguranje, obveznik doprinosa te obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa je poslodavac.

Članak 12.

Ponuda za sklapanje ugovora u narednoj sezoni

Poslodavac je dužan radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova u narednoj sezoni najkasnije do _______________.

Članak 13.

Izjašnjavanje radnika

Radnik je dužan o ponudi iz članka __ izjasniti se u roku od __ dana od njezina primitka.[3]

Ukoliko se radnik u roku iz stavka 1. ovog članka, ne izjasni o prihvaćanju ponude, smatrat će se da je odbio.

Članak 14.

Neopravdano odbijanje ponude

Ako radnik neopravdano odbije ponudu za sklapanje ugovora o radu, poslodavac ima pravo od radnika tražiti povrat sredstava za uplaćene doprinose.

Članak 15.

Obveze radnika

Radnik se izričito obvezuje da za vrijeme rada kod poslodavca neće za svoj račun, ili za račun trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti poslodavca ili iz drugih djelatnosti koje na bilo koji način konkuriraju djelatnosti poslodavca, niti će za takve ili slične potrebe koristiti opremu i/ili druga sredstva rada poslodavca za vrijeme rada kod poslodavca i najmanje 1 (jednu) godinu nakon prestanka radnog odnosa kod poslodavca.

Članak 16.

Radnik je dužan svu poslovnu dokumentaciju poslodavca i njegovih poslovnih partnera, kao i informacije, podatke i saznanja do kojih dođe tijekom rada i u vezi sa radom, čuvati kao poslovni tajnu cijelo vrijeme trajanja radnog odnosa kod poslodavca te najmanje 1 (jednu) godinu od prestanka tog odnosa.

Članak 17.

U slučaju da radom ili u svezi s radom radnik svojom krivnjom ili grubom nepažnjom nanese štetu poslodavcu ili trećim osobama, dužan je tu štetu naknaditi u dokazanoj visini i opsegu.

Ukoliko je poslodavac štetu, učinjenu trećim osobama, sam naknadio oštećenim osobama, a šteta je nastala iz razloga navedenih u stavku 1. ovog članka, radnik je dužan poslodavcu naknaditi iznos koji je poslodavac isplatio tim osobama.

Članak 18.

Završne odredbe

Ovaj Ugovor stupa na snagu s danom njegova potpisivanja. Izmjene i dopune ovog Ugovora moraju biti u pisanom obliku. Eventualne sporove nastale u vezi s ovim Ugovorom poslodavac i radnik nastojat će riješiti sporazumno, a ako u tome ne uspiju, nadležan je stvarno nadležni sud u Bjelovaru. Ovaj Ugovor sklopljen je u 6 (šest) istovrsna primjerka, od kojih poslodavac zadržava 5 (pet) primjerka, a 1 (jedan) primjerak uručuje se radniku.

U Bjelovaru, _______________ god.

     Za poslodavca:                                                                                        Radnik:

[1]              Vidi čl. 16. Zakona o radu (“Narodne novine”, br. 93/2014).

[2]           Ovdije se radi o produženom osiguranju za osobe koje su zaključile ugovor o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove, i to za sve vrijeme nezaposlenosti.

Obveznik prijave na produženo osiguranje prema zakonu je poslodavac. Osoba obuhvaćena produženim osiguranjem ne plaća za sebe doprinos za mirovinsko osiguranje, već doprinos za mirovinsko osiguranje plaća poslodavac, tj. osoba koja je sa stalnim sezonskim radnikom zaključila ugovor o radu na određeno vrijeme.

Stalni sezonski radnik može za obračun doprinosa za produženo osiguranje izabrati mjesečnu osnovicu čiji je iznos viši od obvezne osnovice. Međutim, u tom slučaju kada stalni sezonski radnik izabere višu osnovicu, obveznik doprinosa i obveznik plaćanja doprinosa je on sam, ali samo na razliku između obvezne propisane najniže mjesečne osnovice i izabrane više mjesečne osnovice. Posebnom naredbom ministra određuju se za svaku godinu nove svote osnovica za produženo osiguranje.

[3]              Rok u kojem se radnik dužan izjasniti o ponudi ne može biti kraći od osam dana.