Prenošenje ugovora na novog poslodavca

Članak 137.

(1) Ako se statusnom promjenom ili pravnim poslom na novog poslodavca prenese poduzeće, dio poduzeća, gospodarska djelatnost ili dio gospodarske djelatnosti, a koji zadržava svoju gospodarsku cjelovitost, na novog se poslodavca prenose svi ugovori o radu radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koji je predmet prenošenja, odnosno koji su vezani za obavljanje gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti koja je predmet prenošenja.

(2) Radnik čiji je ugovor o radu prenesen na način iz stavka 1. ovoga članka zadržava sva prava iz radnog odnosa koja je stekao do dana prenošenja ugovora o radu.

(3) Poslodavac na kojeg se prenose ugovori o radu na način propisan stavkom 1. ovoga članka preuzima s danom prenošenja u neizmijenjenom obliku i opsegu sva prava i obveze iz prenesenog ugovora o radu.

(4) Poslodavac koji na novog poslodavca prenosi poduzeće, dio poduzeća, obavljanje gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti dužan je novog poslodavca, potpuno i istinito, pisano izvijestiti o pravima radnika čiji se ugovori o radu prenose.

(5) Propust poslodavca da novog poslodavca pisano izvijesti o pravima radnika čiji se ugovori prenose ne utječe na ostvarivanje prava radnika čiji su ugovori o radu preneseni na novog poslodavca.

(6) Poslodavac je dužan o prijenosu poduzeća, dijela poduzeća, gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti na novog poslodavca, pravodobno, prije dana prijenosa, pisano obavijestiti radničko vijeće i sve radnike koji su prijenosom obuhvaćeni.

(7) U obavijesti iz stavka 6. ovoga članka moraju biti navedeni podaci o:

1) danu prenošenja ugovora o radu

2) razlozima prenošenja ugovora o radu

3) utjecaju prenošenja ugovora o radu na pravni, gospodarski ili socijalni položaj radnika

4) mjerama predviđenim u vezi s radnicima čiji se ugovori prenose.

(8) Ugovori o radu iz stavka 1. ovoga članka prenose se na novog poslodavca s danom nastupa pravnih posljedica prijenosa, u skladu s propisima koji reguliraju pravni posao na temelju kojega se vrši prijenos poduzeća, dijela poduzeća, obavljanja gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti.

(9) Ako se prijenos poduzeća, dijela poduzeća, obavljanja gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti obavlja u stečajnom postupku ili postupku sanacije, prava koja se prenose na novog poslodavca mogu se umanjiti u skladu s posebnim propisom, sklopljenim kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca.

(10) Ako je u poduzeću, dijelu poduzeća, gospodarskoj djelatnosti ili dijelu gospodarske djelatnosti koje je preneseno i koje je zadržalo svoju samostalnost utemeljeno radničko vijeće, ono nastavlja s radom, a najduže do isteka mandata na koji je izabrano.

(11) Ako poduzeće, dio poduzeća, gospodarska djelatnost ili dio gospodarske djelatnosti koje je preneseno ne zadržava svoju samostalnost i nastavak rada radničkog vijeća nije moguć, radnici čiji se ugovori prenose zadržavaju pravo na zastupljenost sve dok se ne stvore uvjeti za izbor novog radničkog vijeća, odnosno do isteka mandata njihova dotadašnjeg predstavnika.

(12) Ako je u poduzeću, dijelu poduzeća, u vezi s obavljanjem gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti koje je preneseno, sklopljen kolektivni ugovor, na radnike se do sklapanja novog kolektivnog ugovora, a najduže godinu dana, nastavlja primjenjivati kolektivni ugovor koji se na njih primjenjivao prije promjene poslodavca.

(13) Ako se poduzeće, dio poduzeća, gospodarska djelatnost ili dio gospodarske djelatnosti prenosi na novog poslodavca, novi poslodavac solidarno s poslodavcem koji prenosi poduzeće, dio poduzeća, obavljanje gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti, odgovara za obveze prema radnicima nastale do dana prenošenja poduzeća, dijela poduzeća, obavljanja gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti.

(14) Odredbe stavaka 1. do 10. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuju se i na ustanove i druge pravne osobe.

(15) Osobu koja prenošenjem poduzeća, dijela poduzeća, gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti ili na drugi način zlonamjerno izbjegava ispuniti svoje obveze prema radniku, nadležni će sud na zahtjev radnika obvezati na ispunjenje njezinih obveza i u slučaju da ugovor o radu nije sklopljen s tom osobom.

_________________________*_________________________

*

Prenositelj i preuzimatelj moraju obavještavati predstavnike svojih zaposlenika na koje utječe prijenos o sljedećem:

— datumu ili predloženom datumu prijenosa,

— razlozima za prijenos,

— pravnim, gospodarskim i socijalnim implikacijama prijenosa za zaposlenike,

— svim predviđenim mjerama u pogledu zaposlenika. DIREKTIVA VIJEĆA 2001/23/EZ od 12. ožujka 2001. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na zaštitu prava zaposlenika kod prijenosa poduzeća, pogona ili dijelova poduzeća ili pogona.

*

Ako poduzeće, pogon ili dio poduzeća ili pogona zadrži svoju samostalnost, status i funkcija predstavnika ili predstavništva zaposlenika na koje utječe prijenos, zadržava se pod istim uvjetima koji su postojali do dana prijenosa na temelju zakona i drugih propisa ili sporazuma, pod uvjetom da su ispunjeni potrebni uvjeti za uspostavljanje predstavništva zaposlenika. DIREKTIVA VIJEĆA 2001/23/EZ od 12. ožujka 2001. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na zaštitu prava zaposlenika kod prijenosa poduzeća, pogona ili dijelova poduzeća ili pogona.

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Nisu ispunjene pretpostavke za prenošenje ugovora o radu kad se radi o drugoj pravnoj osobi poslodavca koja nije pravni sljednik ranijeg poslodavca. VSRH Rev 36/2001.

*

Pravni subjekti ranijeg i kasnijeg poslodavca tužitelja predstavljaju samostalne pravne osobe, koje na taj način preuzimaju svoja prava i obveze, time da njihovi međusobni sporazumi o budućem statusu radnika kod novog poslodavca nemaju obvezujući karakter za sadržaj konkretnih radnih odnosa.   Županijski sud u Varaždinu, Gž. 232/09-2 od 18.III.2009.

*

Nakon proteka rokova za zaštitu prava u postupku pred poslodavcem, odluka poslodavca o otkazu ugovora o radu postaje konačna i pravo obvezujuća i za radnika ali i za poslodavca, pa ju nakon toga poslodavac ne može jednostrano svojom novom odlukom opozvati ili poništiti. Županijski sud u Bjelovaru Gž 649/2011-2 od 31.3.2011.

*

Činjenica što je raniji poslodavac jedna od osnivača novog poslodavca ne mora značiti da je došlo do prijenosa ugovora o radu na novog poslodavca. Nasuprot tome, činjenica da je radnik sklopio ugovor o radu s novim poslodavcem ne isključuje prijenos ranijeg ugovora o radu na novog poslodavca ako je to učinjeno iz praktičnih razloga (npr. radi ostvarivanja prava na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje). Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 4308/05 od 7.9.2005.

*

Na ugovornu zabranu utakmice ne može se pozivati poslodavac koji je sa radnikom ugovorio plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj i istovremeno mu nametnuo zabranu buduće tržišne utakmice. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 1670/08-2 od 13.I.2009.

*

Nisu ispunjene pretpostavke za prenošenje ugovora o radu kad se radi o drugoj pravnoj osobi poslodavca koja nije pravni sljednik ranijeg poslodavca. Vrhovni sud Republike Hrvatske Reve 36/01 od 7.6.2001.

*

Okolnost što novi poslodavac nije bio obaviješten o djelovanju sindikalnog povjerenika ne utječe na ostvarivanje prava radnika čiji su ugovori preneseni, budući da je bivši poslodavac dužan obavijestiti novog poslodavca i o činjenici da kod njega postoji sindikalni povjerenik koji preuzima sva prava i obveze radničkog vijeća. Vrhovni sud Republike Hrvatske Revr 991/2012-2 od 18.9.2012.