Žalba protiv rješenja

Članak 378.

Protiv rješenja prvostupanjskog suda dopuštena je žalba ako u ovom Zakonu nije određeno da žalba nije dopuštena.

Ako ovaj Zakon izričito određuje da posebna žalba nije dopuštena, rješenje prvostupanjskog suda može se pobijati samo u žalbi protiv konačne odluke.

U slučajevima u kojima je po ovom Zakonu posebna žalba dopuštena protiv rješenja kojima se postupak pred prvostupanjskim sudom ne završava, prvostupanjski sud umnožit će spis i prijepis spisa zajedno sa žalbom dostaviti drugostupanjskom sudu te će nastaviti postupak radi rješavanja pitanja na koja se žalba ne odnosi.

________ ** ________

Sud odlučuje u obliku presude i rješenja.

Protiv odluke suda koja je donijeta u obliku presude uvijek je dozvoljena žalba.

Postoji veliki broj rješenja protiv kojih je zakonom isključeno pravo na posebnu žalbu. U pravilu, posebna žalba nije dozvoljena protiv onih rješenja koja nemaju utjecaja na odluku o glavnoj stvari ili koja u većoj mjeri ne zadiru u procesna pitanja stranaka i drugih sudionika u postupku.

Žalba je uvijek dozvoljena protiv rješenja prvostupanjskog suda navedenih u čl. 378. st. 1.

Protiv rješenja drugostupanjskog suda ne može se izjaviti žalba ni onda kada je drugostupanjski sud riješio neko pitanje čije se rješavanje pojavilo prvi put (npr. rješenje o disciplinskim mjerama izrečenim na raspravi pred drugostupanjskim sudom), već izvanredni pravni lijek.

O žalbi protiv rješenja koje je donio zamoljeni sudac odlučuje njegov drugostupanjski sud.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Pravni lijek protiv rješenja drugostupanjskog suda je revizija neovisno o tome što je odlučujući o nekom pravnom pitanju on prvi donio odluku. I onda, naime, kad viši sud prvi odluči, odluka drugostupanjskog suda time nije postala odlukom prvostupanjskog suda. VS, Gž 6/94 od 25.1.1996.

*

Rješenje prvostupanjskog suda protiv kojeg posebna žalba nije dopuštena ne postaje pravomoćno samim donošenjem jer se ono može pobijati žalbom, ali ne samostalnom, već onom podnesenom protiv konačne odluke. VS, Gzz 41/93 od 15.12.1993.

*

Nedopuštena je samostalna žalba stranke protiv rješenja o preotvaranju glavne rasprave.

Rješenje suda o upravljanju postupkom ne može se pobijati samostalnom žalbom, već onom protiv konačne odluke.

Žalba nije dopuštena.

Prema propisu članka 305. Zakona o parničnom postupku (“Narodne novine” broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01 i 117/03), vijeće može u tijeku vijećanja i glasanja odlučiti da se zaključena glavna rasprava ponovno otvori, ako je to potrebno radi dopune postupka ili razrješenja pojedinih važnih pitanja. Odluka o ponovnom otvaranju već zaključene rasprave, ovisi, dakle, isključivo o ocjeni vijeća, odnosno suca pojedinca, što je ovdje slučaj. Nakon donošenja odluke o glavnoj stvari, tj. nakon što je presuda već napisana i dostavljena strankama, nije moguće preotvoriti zaključenu raspravu, što prema podacima iz spisa, ovdje nije slučaj. Prema članku 378. stavak 2. ZPP-a, ako ovaj Zakon izričito određuje da posebna žalba nije dopuštena, a to su rješenja koja se odnose na rukovođenje postupkom, rješenje prvostupanjskog suda može se pobijati samo u žalbi protiv konačne odluke.

Rješenje suda prvog stupnja protiv kojega posebna žalba nije dopuštena, ne postaje pravomoćno samim donošenjem jer se ono može pobijati žalbom, ali ne samostalno, već onom podnesenom protiv konačne odluke.”

VTS RH, Pž-5188/02 od 15. srpnja 2003.