*

STEČAJNI POSTUPAK – PRAVNE RADNJE BEZ NAKNADE ILI UZ NEZNATNU NAKNADU; VRIJEME PODUZIMANJA PRAVNE RADNJE

Stečajni zakon – Članak 132. i 138. (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03)

Pravna radnja može se pobijati (a) ako je učinjena bez naknade ili uz neznatnu naknadu, (b) ako se tom pravnom radnjom oštećuju vjerovnici stečajnog dužnika, (c) ako je pravna radnja poduzeta u roku od četiri godine prije podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka i (d) ako se radi o radnji koja nema značenje uobičajenog dara neznatne vrijednosti.

Ako je za pravovaljanost nekog pravnog posla potreban upis u zemljišnu knjigu, pravni posao je poduzet kada su ispunjene ostale pretpostavke za njegovu valjanost, izjava volje o upisu postane obvezujuća za dužnika i druga strana podnese zahtjev za upis u zemljišnu knjigu.

VTS RH, PŽ-6854/04 od 10. Siječnja 2006.

*

STEČAJNI POSTUPAK – PRAVNE RADNJE BEZ NAKNADE ILI UZ NEZNATNU NAKNADU

Stečajni zakon – Članak 132. (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03)

Pretpostavke pobijanja pravnih radnji bez naknade ili uz neznatnu naknadu su da (a) se radi o radnji dužnika kojim se oštećuju vjerovnici, (b) radnja mora biti poduzeta bez naknade ili uz neznatnu naknadu, (c) radnja mora biti poduzeta unutar roka od četiri godine prije podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka i (d) radnja nema značaj uobičajenog dara neznatne vrijednosti.

VTS RH, PŽ-4609/02 od 11. svibnja 2004

*
STEČAJNI POSTUPAK – PRAVNE RADNJE BEZ NAKNADE

Stečajni zakon – Članak 132 (Narodne novine br. 44/96 i 29/99)

Pravna radnja dužnika bez naknade može se pobijati tužbom za pobijanje ako je poduzeta četiri godine prije podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka.
Ugovor kojim jedan član društva prenosi svu imovinu društva trećoj osobi bez ikakvih tereta te bez naknade je pobojan, jer se pretpostavlja da je sklopljen u cilju oštećenja vjerovnika.
“Privremeni stečajni upravitelj je između ostalog naveo, da je dana 29. 5. 1998. godine dužnik cjelokupnu imovinu prenio na “E.”, promet robe i usluga Zagreb, Radnička cesta 22. Iz priloženog ugovora (list 104) i odluke (list 105) proizlazi da se dužnik, odnosno jedini članovi društva i ujedno jedini članovi uprave (D. V. i D. V.) sasvim jednostavno zamislili kako namjerno oštetiti vjerovnike. Najprije donose odluku i sklapaju ugovor prema kojem cijelo poduzeće (svu imovinu) prenose na D. V. (člana društva i člana uprave) i to bez tereta prema trećim osobama i bez ikakve cijene koju bi stjecatelj (D. V.) trebao platiti, a nakon toga jednostavno podnose prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.
Nema nikakve sumnje da su ispunjene pretpostavke za pobijanje ove pravne radnje bilo po odredbi čl. 131. Stečajnog zakona (NN 44/96 i 29/99, u daljnjem tekstu: SZ), jer je u pitanju namjerno oštećenje vjerovnika, bilo po čl. 132. SZ, jer je u pitanju pravna radnja bez naknade. Stoga je bilo potrebno uzeti u obzir i svu imovinu koja je prenesena na D. V. i nakon toga ocijeniti je li imovina dovoljna za pokriće troškova stečajnog postupka. Potrebno je dakle uzeti u obzir i imovinu koju će D. V. biti dužan vratiti u stečajnu masu, jer postoji vrlo velika vjerojatnost da će stečajni upravitelj uspjeti tužbom za pobijanje pravnih radnji.”

VTS RH Pž-792/00 od 14. ožujka 2000. godine