Temeljna ovlaštenja radničkog vijeća

Članak 148.

(1) Radničko vijeće štiti i promiče interese radnika zaposlenih kod određenog poslodavca, savjetovanjem, suodlučivanjem ili pregovorima s poslodavcem ili od njega opunomoćenom osobom, o pitanjima važnima za položaj radnika.

(2) Radničko vijeće pazi na poštivanje ovoga Zakona, pravilnika o radu, kolektivnih ugovora te drugih propisa.

(3) Radničko vijeće pazi ispunjava li poslodavac uredno i točno obveze obračunavanja i uplaćivanja doprinosa u skladu s posebnim propisom, te u tu svrhu ima pravo uvida u odgovarajuću dokumentaciju.

(4) Radničko vijeće ne smije sudjelovati u pripremanju ili ostvarenju štrajka, isključenja s rada ili druge industrijske akcije, niti se smije na bilo koji način miješati u kolektivni radni spor koji može dovesti do takve akcije.

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Propust poslodavca da se savjetuje sa radničkim vijećem o namjeri otkazivanja ugovora o radu radniku ima za posljedicu ništavost odluke o otkazu. VSRH Revr 259/2007-2.

*

Poslodavac kod kojeg nije utemeljeno radničko vijeće niti imenovan sindikalni povjerenik nema obvezu savjetovanja u vezi s namjerom otkazivanja ugovora o radu radniku. Vrhovni sud Republike Hrvatske Revr 238/2009-2 od 23.9.2009.

*

Ako poslodavac nije u obvezi zatražiti prethodnu suglasnost nadležne službe zapošljavanja, budući da se kod tužitelja ne radi o profesionalnoj nesposobnosti za rad niti neposrednoj opasnosti od nastanka invalidnosti, a kod poslodavca nije utemeljeno Radničko vijeće niti je imenovan sindikalni povjerenik, poslodavac prije otkazivanja ugovora o radu nije bio dužan zatražiti mišljenje sindikata kojeg je tužitelj član, budući ta okolnost nije od nikakvog značaja za ocjenu dopuštenosti odluke o otkazu ugovora o radu. ŽS Vž Gž 2027/2005-2.