1. RJEŠENJE O NASLJEĐIVANJU I ZAPISU

Sadržaj rješe­­nja o nas­­ljeđiva­­nju

Članak 226.

(1) Rješe­­njem o nas­­ljeđiva­­nju sud utvrđuje tko je ostavite­­ljevom smrću postao ­­njegov nas­­ljednik i koja su prava time stekle i druge osobe.

(2) Rješe­­nje iz stavka 1. ovoga članka sadrži:

  1. prezime i ime ostavite­­lja, njegov osobni identifikacijski broj, ime jednoga od ­­njegovih rodite­­lja, datum rođe­­nja, držav­­ljanstvo te za osobe umrle u braku i ­­njihovo prezime koje su imale prije sklapa­­nja braka,
  2. oznaku nekretnina s podacima iz zem­­ljišnih k­­njiga potrebnima za upis, kao i oznaku pokretnih stvari i drugih prava za koja je sud utvrdio da ulaze u ostavinu,
  3. prezime i ime nas­­ljednika, ­­njegov osobni identifikacijski broj, njegovo prebivalište, odnos nas­­ljednika prema ostavite­­lju, nas­­ljeđuje li ga kao zakonski ili opo­ručni nas­­ljednik, a ako ima više nas­­ljednika, i nas­­ljedni dio svakoga pojedinog nas­­ljednika izražen razlomkom,
  4. je li i kako nas­­ljednikovo pravo uvjetovano, oročeno ili opterećeno nalogom, odnosno inače ograničeno ili opterećeno i u čiju korist,
  5. prezime i ime, osobni identifikacijski broj i prebivalište osoba kojima je u vezi s nas­­ljeđiva­­njem ostavite­­lja pripalo pravo na zapis ili neko drugo pravo iz ostavine s točnom oznakom toga prava.

(3) Ako u ostavinskom postupku svi nas­­ljednici i zapisovnici sporazumno predlože diobu i način diobe, sud će i taj sporazum unijeti u rješe­­nje o nas­­ljeđiva­­nju. Sud će isto tako postupiti ako diobu provede prema članku 143. i 144. ovoga Zakona.

(4) Odredbe o rješe­­nju o nas­­ljeđiva­­nju primje­­njuju se na odgovarajući način i na slučajeve ošasnosti (članak 20.), kao da su ostavite­­ljevi nas­­ljednici općina, odnosno grad na koje je na teme­­lju ovoga Zakona prešla ostavina.

_____________________________*

U članku 226. stavku 2. točki 1. iza riječi: »ostavitelja,« dodaju se riječi: »njegov osobni identifikacijski broj,«, a riječi: »i, po mogućnosti, ostaviteljev jedinstveni matični broj građanina,« brišu se.

U točki 3. iza riječi: »ime nasljednika,« dodaju se riječi: »njegov osobni identifikacijski broj,«, a riječi: »te po mogućnosti nasljednikov jedinstveni matični broj građanina,« brišu se.

U točki 5. iza riječi: »ime« stavlja se zarez i dodaju riječi: »osobni identifikacijski broj«, a riječi: »te po mogućnosti njihov jedinstveni matični broj građanina« brišu se.

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O NASLJEĐIVANJU

Narodne novine broj: 127/2013 18.10.2013.

_____________________________*

 

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Sud će ukinuti klauzulu pravomoćnosti na rješenju o nasljeđivanju ukoliko objavljeno rješenje i pisani otpravak rješenja o nasljeđivanju nisu identični, a stranka se odrekla pravo na žalbu trenutkom objave istoga. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 220/10-2 od 02.III.2010.

*

Kada nema ostavinske imovine, sud je dužan donijeti rješenje o obustavi ostavinskog postupka. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 313/08-2 od 08.IV.2008.

*

Ukoliko zakonski nasljednik nije dao nasljedničku izjavu usmeno na ročištu, niti pak je ostavinskom sudu predao ovjerovljenu nasljedničku izjavu, javni bilježnik koji provodi ostavinsku raspravu uzet će da se isti prihvaća nasljedstva koje mu pripada po zakonu, slijedom čega će mu rješenjem o nasljenivanju uručiti njegov zakonski dio od utvrnene ostavinske imovine. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 1702/04-2 od 16. IX. 2004.

*

Ako je nasljednik podnio tužbu prije nego što je rješenje kojim je upućen na parnicu postalo pravomoćno, to ne znači da je tužba preuranjena ili nedopuštena. ŽS Bj Gž 1110/1993