Članak 423.

Prijedlog za ponavljanje postupka podnosi se u roku od trideset dana:

Člankom 242. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.) u stavku 1. točki 1., 2., 3. i 4. iza brojke: »421« dodane su riječi: »stavka 1.«

1) u slučaju iz članka 421. stavka 1. točke 1. ovog Zakona – od dana kad je stranka saznala za taj razlog;

2) u slučaju iz članka 421. stavka 1. točke 2. ovog Zakona – od dana kad je odluka dostavljena stranci;

3) u slučaju iz članka 421. stavka 1. točke 3. ovog Zakona, ako je u postupku kao tužitelj ili tuženik sudjelovala osoba koja ne može biti stranka u postupku – od dana kad je odluka dostavljena toj osobi; ako stranku koja je pravna osoba nije zastupala ovlaštena osoba ili ako parnično nesposobnu stranku nije zastupao zakonski zastupnik – od dana kad je odluka dostavljena stranci odnosno njezinu zakonskom zastupniku; a ako zakonski zastupnik odnosno punomoćnik stranke nije imao potrebno ovlaštenje za vođenje parnice ili za pojedine radnje u postupku – od dana kad je stranka saznala za taj razlog;

4) u slučajevima iz članka 421. stavka 1. t. 4. do 6. ovog Zakona – od dana kad je stranka saznala za pravomoćnu presudu u kaznenom postupku; a ako se kazneni postupak ne može provesti – onda od dana kad je saznala za obustavu tog postupka ili za okolnosti zbog kojih se postupak ne može pokrenuti;

5) u slučajevima iz članka 421. stavka 1. točke 7., 8. i 9. ovoga Zakona – od dana kad je stranka mogla upotrijebiti pravomoćnu odluku koja je razlog za ponavljanje postupka.

Člankom 242. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.), koji se primjenjuje samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, točka 5. izmijenjena.

6) u slučaju iz članka 421. stavka 1. točke 10. ovoga Zakona – od dana kad je stranka mogla iznijeti sudu nove činjenice odnosno nova dokazna sredstva.

Člankom 242. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.), koji se primjenjuje samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, točka 6. izmijenjena.

7) u slučajevima iz članka 421. stavka 3. ovoga Zakona – od dana kad je stranka mogla iznijeti pred sudom da je priznanje odnosno odricanje dala u bitnoj zabludi ili pod utjecajem prisile ili prijevare.

Člankom 242. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.), koji se primjenjuje samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, točka 7. dodana.

Ako bi rok određen u stavku 1. ovog članka počeo teći prije nego što je odluka postala pravomoćna, taj će se rok računati od pravomoćnosti odluke ako protiv nje nije bio izjavljen pravni lijek odnosno od dostave pravomoćne odluke višeg suda izrečene u posljednjem stupnju.

Nakon što protekne rok od pet godina od dana kad je odluka postala pravomoćna, prijedlog za ponavljanje postupka ne može se podnijeti, osim ako se ponavljanje traži zato što je u donošenju odluke sudjelovala osoba koja nema svojstvo suca (članak 421. stavak 1. točka 1.) ili iz razloga navedenih u članku 421. stavku 1. točki 2. i 3. ovoga Zakona.

Člankom 242. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.), koji se primjenjuje samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, stavak 3. izmijenjen.

________ ** ________

Zakon je propisao za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka subjektivni rok od 30 dana i objektivni rok od 5 godina.

Subjektivni rok teče od dana saznanja za razloge koji su strankama, obzirom na njihovu prirodu, mogli odmah po saznanju koristiti za podnošenje prijedloga.

Objektivni rok računa se od dana pravomoćnosti odluke koja se napada. Istekom tog roka gasi se pravo na korištenje ovog pravnog lijeka neovisno od toga da li je u okviru objektivnog roka istekao i subjektivni rok, odnosno da li je stranka do isteka objektivnog roka saznala ili stekla mogućnost da upotrijebi razloge za ponavljanje postupka.

Prijedlog za ponavljanje postupka je izvanredni pravni lijek koji se može koristiti tek po pravomoćnom okončanju postupka, pa se može dogoditi da stranka sazna, odnosno stekne mogućnost da upotrijebi jedan od razloga za ponavljanje postupka iz čl. 421 u vrijeme kad je istekao rok za žalbu, tako da ga ne može koristiti u žalbi, a postupak pred drugostupanjskim sudom po žalbi još nije dovršen. Ako bi tada rok za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka tekao neovisno od postupka po žalbi, za stranku bi mogla nastati prekluzija. Odredbom st. 2 ta je mogućnost otklonjena, jer se u navedenom slučaju rok računa tek od dana pravomoćnog okončanja postupka, odnosno od dostavljanja odluke višeg suda koja je donijeta u posljednjem stupnju.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Ako je za stranku nastala mogućnost iznošenja novih činjenica, odnosno novih dokaznih sredstava prije nego što je odluka u postupku čije se ponavljanje traži postala pravomoćna, tada rok za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka ne može početi teći prije nego što je odluka postala pravomoćna, što znači i odluka višeg suda u povodu izjavljene žalbe dostavljena stranci. ŽS u Rijeci, Gž 593/98 od 26.2.1999.

Članak 423. stavak 1. točka 2.

Rok za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka zbog toga što stranci nezakonitim postupanjem nije bila dana mogućnost raspravljanja pred sudom počinje teći od dana kada je odluka stranci dostavljena, a ako odluka stranci ne bi bila dostavljena ista nije postala pravomoćna, pa se u odnosu na nju postupak i ne može ponoviti.

Županijski sud u Splitu Gž 1842/2008 od 14.1.2010.

*

Članak 423. stavak 1. točka 2.

Nema pretpostavke za ponavljanje postupka ako postupak nije pravomoćno završen.

Županijski sud u Osijeku Gž 3274/2006 od 25.10.2007.