Granice ispitivanja prvostupanjske presude

Članak 365.

Drugostupanjski sud ispituje prvostupanjsku presudu u onom dijelu u kojemu se pobija žalbom, a ako se iz žalbe ne vidi u kojem se dijelu presuda pobija, drugostupanjski sud uzet će da se presuda pobija u dijelu u kojemu stranka nije uspjela u sporu.

Drugostupanjski sud ispituje prvostupanjsku presudu u granicama razloga navedenih u žalbi pazeći po službenoj dužnosti na bitne povrede odredaba parničnog postupka iz članka 354. stavka 2. točke 2., 4., 8., 9., 11., 13. i 14. ovoga Zakona i na pravilnu primjenu materijalnog prava.

Člankom 205. ZIDZPP-a (NN 117/03 – stupio na snagu 1. prosinca 2003.), koji se primjenjuje samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, stavak 2. je izmijenjen, a stavak 3. brisan.

______________________________________________________________

U Zakonu o parničnom postupku (»Narodne novine«, br. 53/91., 91/92., 112/99., 88/01., 117/03., 88/05., 84/08., 96/08. i 123/08.), u članku 365. stavak 2. mijenja se, ranije je glasio:

Drugostupanjski sud ispituje prvostupanjsku presudu u granicama razloga navedenih u žalbi pazeći po službenoj dužnosti na bitne povrede odredaba parničnog postupka iz članka 354. stavka 2. točke 2., 4., 8., 9. i 11. ovoga Zakona i na pravilnu primjenu materijalnog prava.

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PARNIČNOM POSTUPKU – Narodne novine br.: 57/2011.

______________________________________________________________

________ ** ________

U ovoj odredbi zakona utvrđena su pravila postupka po kojima drugostupanjski sud postupa kod ispitivanja provostupanjske presude.

U drugostupanjskom postupku se ne ispituje pravilnost prvostupanjske presude u cijelosti, već samo u dijelu koji je pobijan žalbom.

Stranka u žalbi može, ali ne mora, navesti u kojem dijelu pobija prvostupanjsku presudu. Ako nije odredila koji dio pobija, pretpostavka je da presudu pobija u dijelu u kojem nije uspjela ju prvostupanjskom postupku. U tom slučaju, kad je žalbu izjavio tužitelj, normalno je da se žali protiv onog dijela presude kojim nije udovoljeno njegovom tužbenom zahtjevu. Kad je žalbu izjavio tuženik, njegovom žalbom pobija se presuda u dijelu kojim je udovoljeno tužbenom zahtjevu.

U kojem dijelu se pobija prvostupanjska presuda neće biti lako odrediti kad se radi o kumuliranju tužbenih i protutužbenih zahtjeva, od kojih su jedni priznati a drugi osporeni. U tom slučaju, mora se na temelju sadržaja žalbe utvrditi koji se dio prvostupanjske presude pobija žalbom.

Kada su u žalbi navedeni razlozi, drugostupanjski sud ispituje prvostupanjsku presudu u granicama tih razloga.

Ako žalba nema razloga za nedostatke i pogreške iz prvostupanjske presude, drugostupanjski sud ne može povodom žalbe ispitivati pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja, pošto se činjenično stanje, utvrđeno u prvostupanjskoj presudi, ispituje u drugostupanjskom postupku samo u granicama razloga navedenih u žalbi.

Neovisno od razloga žalbe, drugostupanjski sud pazi po službenoj dužnosti na bitne povrede odredaba parničnog postupka iz čl. 354. st. 2. i na pravilnu primjenu materijalnog prava. Prema ovoj odredbi, drugostupanjski sud je dužan u pobijanom dijelu presude ispita da li postoji koja od ove dvije povrede i kad se na njih ne upućuje žalbom.

Ako je prvostupanjskom presudom prekoračen tužbeni zahtjev, drugostupanjski sud će se upustiti u ispitivanje presude u tom dijelu, samo kad je to istaknuto u žalbi. Ako se stranka, na čiju je štetu učinjeno prekoračenje tužbenog zahtjeva, nije žalila, pretpostavka je da se ona suglasila sa prekoračenjem tužbenog zahtjeva. Zato se na prekoračenje tužbenog zahtjeva ne pazi po službenoj dužnosti.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Drugostupanjski sud čini relativno bitnu povredu odredaba parničnog postupka kad preinači dio prvostupanjske presude koji nije pobijan žalbom. VS, Rev 736/03 od 12.11.2003.

*

Kad je stranka u žalbi navela koje dijelove prvostupanjske presude pobija ali glede nekih od njih nije pobliže obrazložila svoju žalbu, drugostupanjski sud je ipak dužan ispitati tu presudu u svim pobijanim dijelovima.

VSH, Rev-80/91. od 20.02.1991.

*

Vrhovni će sud Republike Hrvatske na prigovor revidenta ukinuti dio rješenja žalbenog suda kojim je pogrešno utvrđeno da određeni dio presude prvostupanjskog suda ostaje neizmijenjen jer nije pobijan žalbom. VS, Rev 611/93 od 21.4.1993.

*

BILJEŠKE

______________________________________________________________

*

Žalbeni sud čini bitnu povredu odredaba parničnog postupka kada zbog prekoračenja tužbenog zahtjeva preinači prvostupanjsku presudu iako glede toga nije postojao zahtjev stranke.

*

Sud ne čini bitnu povredu odredaba parničnog postupka time što u izreci presude konkretizira koji dio tužiteljičine zgrade tuženi treba da poprave iako se u tužbenom zahtjevu samo zahtijeva popravljanje zgrade, bez označavanja mjesta koje treba popraviti.