Ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom

Članak 95.

(1) Roditelj koji ne stanuje s djetetom ima pravo i dužnost ostvarivati osobne odnose s djetetom, osim ako mu je to zabranjeno ili ograničeno sudskom odlukom.

(2) Roditelj koji stanuje s djetetom ima dužnost i odgovornost omogućivati i poticati ostvarivanje osobnih odnosa djeteta s drugim roditeljem.

(3) Roditelji su dužni omogućiti djetetu ostvarivanje osobnih odnosa s osobama koje su mu osobito bliske.

(4) Roditelji imaju pravo, dužnost i odgovornost nadzirati dijete u njegovu druženju s drugim osobama, kao i komunikaciju na društvenim mrežama, odnosno drugim oblicima elektroničke komunikacije te mu zabraniti druženja i komunikaciju koja nisu u skladu s djetetovom dobrobiti.

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Kada sud donese odluku o tome sa kojim će roditeljem zajednička mlljt. djeca nastaviti život sa jednim od roditelja, isti je dužan odrediti da oboje roditelja ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o oboje mlljt. djece. Županijski sud Varaždinu, Gž. 1037/07-2 od 28.XI.2007.

*

Prilikom odrenivanja susreta i druženja roditelja s mlljt. djecom koja mu nisu povjerena na zajednički život, sud je dužan u presudi točno odrediti vrijeme susreta i druženja mlljt. djece sa tim roditeljem, kako bi izreka takove presude bila ovršiva. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 2054/04-2 od 13. I. 2005.

*

Protiv odluke o načinu održavanja susreta i druženja roditelja s djetetom revizija nije dopuštena. VSRH Rev 982/2002

*

Revizija nije dopuštena protiv drugostupanjske odluke o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti i o roditeljskoj skrbi. VSRH Rev 871/2000

*

Sud nije nadležan za donošenje odluke o održavanju susreta i druženja roditelja s djetetom prije donošenja odluke o rastavi braka, već je za takvu odluku nadležan Centar za socijalnu skrb. ŽS Kc Gž 1005/1999