SUDSKA NAGODBA

Članak 321.

Stranke mogu tijekom cijelog postupka pred parničnim sudom do njegovog pravomoćnog okončanja zaključiti nagodbu o predmetu spora (sudska nagodba), pa i tijekom postupka pred drugostupanjskim sudom do donošenja drugostupanjske odluke u povodu žalbe.

Člankom 26. ZIDZPP-a (NN 84/08. stupio na snagu 1. listopada 2008.) osim odredbe čl. 49. koja stupa na snagu na dan prijema Republike Hrvatske u Europsku uniju) u stavku 1. riječi: »prvog stupanja« brisane su.

Nagodba se može odnositi na cijeli tužbeni zahtjev ili na jedan njegov dio.

Sud će u tijeku postupka upozoriti stranke na mogućnost sudske nagodbe i pomoči im da zaključe nagodbu.

Pred sudom se ne može zaključiti nagodba u pogledu zahtjeva kojima stranke ne mogu raspolagati (članak 3. stavak 3).

Kad sud donese rješenje kojim ne dopušta nagodbu stranaka, zastat će se s postupkom dok to rješenje ne postane pravomoćno.

Nagodbu iz stavka 1. ovoga članka stranke mogu zaključiti pred sudom koji je proveo prvostupanjski postupak, odnosno pred drugostupanjskim sudom ako se održava sjednica vijeća uz sudjelovanje stranaka (članak 362. stavak 2.) ili rasprava (članak 373.b stavak 2.), kada se nagodba može zaključiti i pred tim sudom.

Ako stranke hoće zaključiti nagodbu pred prvostupanjskim sudom nakon donošenja prvostupanjske odluke dok je postupak u povodu žalbe u tijeku pred drugostupanjskim sudom, prvostupanjski će sud bez odgode zatražiti – telefonom, telefaksom ili elektroničkom poštom – od drugostupanjskog suda da ga se obavijesti o tome je li već odlučeno u povodu žalbe te obavijestiti taj sud da stranke namjeravaju zaključiti sudsku nagodbu. Prvostupanjski sud će strankama dopustiti zaključenje nagodbe nakon što ga drugostupanjski sud obavijesti da još uvijek nije odlučeno u povodu žalbe i da je zastao s postupkom dok se postupak zaključenja nagodbe ne dovrši.

Ako stranke zaključe nagodbu nakon donošenja prvostupanjske odluke, a prije donošenja drugostupanjske odluke u povodu žalbe, sud pred kojim je nagodba zaključena rješenjem će ukinuti donesenu prvostupanjsku odluku i utvrditi da je tužba povučena, osim ako stranke nisu drukčije riješile to pitanje u zaključenoj nagodbi.

______________________________________________________________

U Zakonu o parničnom postupku (»Narodne novine«, br. 53/91., 91/92., 112/99., 88/01., 117/03., 88/05., 84/08., 96/08. i 123/08.), u članku 321. stavak 1. mijenja se i glasi: ranije je glasio:

Stranke mogu u tijeku cijelog postupka pred parničnim sudom zaključiti nagodbu o predmetu spora (sudska nagodba).

Iza stavka 5. dodaju se stavci 6. do 8.

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PARNIČNOM POSTUPKU – Narodne novine br.: 57/2011.

______________________________________________________________

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Valjanost sudske nagodbe kao mješovitog procesnopravnog i građanskopravnog ugovora prosuđuje se i po građanskom procesnom pravu i po materijalnom pravu. VS, Rev 2351/92 od 19.11.1992.

*

Sudsku nagodbu mogu zaključiti samo stranke tijekom postupka, ali ne i umješači. Umješači mogu samo pristupiti nagodbi koju su zaključile parnične stranke.

Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 1251/05 od 8.9.2005.

*

Odredbe čl. 342. i 347. ZPP-a odnose se isključivo na mogućnost ispravka presude i rješenja kao odluka suda, a nikako na mogućnost ispravka sudske nagodbe bez obzira na to je li ona zaključena u tijeku parnice (čl. 321. ZPP-a) ili pak prije pokretanja parnice (čl. 324. ZPP-a) (ŽS u Rijeci, Gž 472/97 od 14.1.1998.

*

O ništavosti ili valjanosti određenog pravnog posla ne može se zaključiti sudska nagodba. VS, Rev 1411/99 od 9.7.2002.

BILJEŠKE

______________________________________________________________

*

Postojanje ili nepostojanje pretpostavki za poništenje sudske nagodbe zbog zablude ocjenjuje se prema odredbama Zakona o obveznim odnosima.

*

Je li punomoćnik stranke koji je u njeno ime zaključio sudsku nagodbu imao za to valjano ovlaštenje, ocjenjuje se prema pravilima procesnog prava. Za pravne posljedice nepostojanje tog ovlaštenja mjerodavne su, međutim, odredbe materijalnog prava.

*

Ovlaštenje punomoćnika stranke za zaključenje sudske nagodbe ocjenjuje se prema pravilima procesnog prava, ali su za pravne posljedice nepostojanja tog ovlaštenja mjerodavne odredbe materijalnog prava.

*

Sudska nagodba ne može se pobijati žalbom.

*

Sudska nagodba se ne može pobijati prijedlogom za ponavljanje postupka, već jedino tužbom.

*

Sudska je nagodba mješoviti procesnopravni i građanskopravni ugovor pa se valjanost nagodbe presuđuje i po građanskom procesnom pravu tako i po materijalnom pravu.