Kolektivni višak radnika

Članak 127.

(1) Poslodavac kod kojeg bi u razdoblju od devedeset dana mogla prestati potreba za radom najmanje dvadeset radnika, od kojih bi poslovno uvjetovanim otkazom prestali ugovori o radu najmanje petorice radnika, dužan je pravodobno i na način propisan ovim Zakonom, savjetovati se s radničkim vijećem radi postizanja sporazuma u svrhu otklanjanja ili smanjenja potrebe za prestankom rada radnika.

(2) U višak radnika iz stavka 1. ovoga članka ubrajaju se radnici kojima će radni odnos prestati poslovno uvjetovanim otkazom ugovora o radu i sporazumom poslodavca i radnika na prijedlog poslodavca.

(3) Poslodavac je dužan, radi provođenja obveze savjetovanja iz stavka 1. ovoga članka, radničkom vijeću u pisanom obliku dostaviti odgovarajuće podatke o razlozima zbog kojih bi mogla prestati potreba za radom radnika, broju ukupno zaposlenih radnika, broju, zvanju i poslovima radnika za čijim bi radom mogla prestati potreba, kriterijima izbora takvih radnika, iznosu i načinu obračuna otpremnina i drugih davanja radnicima te mjerama koje je poduzeo radi zbrinjavanja viška radnika.

(4) Tijekom postupka savjetovanja s radničkim vijećem, poslodavac je dužan razmotriti i obrazložiti sve mogućnosti i prijedloge koji bi mogli otkloniti namjeravan prestanak potrebe za radom radnika.

(5) O provedenom savjetovanju iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan obavijestiti nadležnu javnu službu zapošljavanja i dostaviti joj podatke iz stavka 3. ovoga članka, podatke o trajanju savjetovanja s radničkim vijećem, rezultatima i zaključcima provedenog savjetovanja, te priložiti pisano očitovanje radničkog vijeća, ako mu je ono dostavljeno.

(6) Radničko vijeće može nadležnoj javnoj službi zapošljavanja i poslodavcu uputiti svoje primjedbe i prijedloge na dostavljenu obavijest iz stavka 5. ovoga članka.

(7) Poslodavac je dužan provesti postupak savjetovanja iz stavka 1. ovoga članka i ako će nakon provedenog savjetovanja o višku radnika kod toga poslodavca i prestanku potrebe za njihovim radom odlučivati poslodavac koji nad njima ima vladajući utjecaj u skladu s posebnim propisom.

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Trajni prestanak potrebe za radom radnika može se utvrditi za vrijeme njegove privremene spriječenosti za rad iako radni odnos iz tog razloga ne može prestati. VSRH Rev 1307/1996.

*

Kada poslodavac namjerava otkazati ugovor o radu zbog gospodarskih, tehničkih i organizacijskih razloga, radniku s dužim radnim stažom, tada je isti dužan radniku prezentirati uvjete pod kojima namjerava otkazati ugovor o radu na jasan, pouzdan i za poslodavca obvezujući način, budući da samo takvo postupanje predstavlja ozbiljnu ponudu za sporazumni raskid ugovora o radu. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 1329/09-2 od 30.XII.2009.

*

Kad je utvrđeno postojanje razloga na kojima se temelji, poslovno uvjetovani otkaz (višak radnika) okolnosti zbog kojih su nastali ti razlozi (nenamjensko trošenje sredstava) nisu od značenja na zakonitost odluke o otkazu. VSRH Revr 335/2007-2.