*

STEČAJNI POSTUPAK – TUŽBENI ZAHTJEV U PARNICI RADI UTVRĐENJA TRAŽBINE

Stečajni zakon – Članak 180. i 181. (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03, 82/06)

U parnici radi utvrđenja osnovanim tražbine prijavljene i osporene u stečajnom postupku tužbeni zahtjev mora sadržavati osnov, iznos i isplatni red kako je označeno u prijavi ili na ispitnom ročištu. Ako tužbeni zahtjev to ne sadrži, sud ne može po tužbi postupati, a niti bi tužitelj temeljem presude kojom se samo utvrđuje osnovanim njegovo potraživanje u određenom iznosu mogao tražiti od stečajnog suda ispravak tablice ispitanih tražbina.

Prilikom donošenja prvostupanjske presude počinjena je bitna povreda odredaba parničnog postupka iz čl. 354. st. 2. t. 13. ZPP-a, na koju sukladno odredbi čl. 365. ZPP-a drugostupanjski sud pazi po službenoj dužnosti. Ova bitna povreda odredaba parničnog postupka postoji jer presudu nije moguće ispitati, stoga što je izreka presude nerazumljiva.

Naime, t. I. izreke pobijane presude utvrđeno je postojanje tužiteljevog potraživanja u iznosu od 3,528.000,00 kn. Sukladno odredbi članka 180. stavak 1. Stečajnog zakona u parnici se utvrđenje tražbine može zahtijevati samo na temelju osnove, u svoti i isplatnom redu kako je ono označeno u prijavi ili na ispitnom ročištu. To znači da u parnici koja je pokrenuta radi utvrđenja tražbine na koju je upućen stečajni vjerovnik rješenjem stečajnog suda, parnični sud meritorno odlučuje o utvrđenju tražbine i njezinom isplatnom redu, ukoliko utvrdi da tražbina postoji. Presuda kojom se utvrđuje tražbina mora imati sve elemente potrebne za njenu provedbu u smislu odredbe članka 181. stavak 2. Stečajnog zakona, odnosno stečajni vjerovnik koji dobije parnicu može tražiti od stečajnog suda ispravak tablice ispitanih tražbina. Suprotno navedenome, tužitelj u predmetnom tužbenom zahtjevu nije označio isplatni red u kojem traži da se utvrdi njegova osporena tražbina, a i prvostupanjski sud je u pobijanoj presudi označio samo iznos za koji je tražbina utvrđena, bez isplatnog reda kojem tražbina pripada.

S obzirom na navedeno, valjalo je po osnovi odredbe čl. 369. ZPP-a, ukinuti pobijanu presudu i predmet vratiti prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje.

U nastavku postupka, prvostupanjski će sud tražiti od tužitelja, pozivom na odredbu čl. 109. ZPP-a, da tužbu dopuni na način da sukladno odredbi čl. 180. SZ-a označi isplatni red u kojem zahtijeva utvrđenje osporene tražbine, onako kako je to označeno u prijavi ili na ispitnom ročištu, te vrijednost predmeta spora radi utvrđivanja tražbine. Ukoliko tužitelj ispravi tužbu tako da se po njoj može postupati, prvostupanjski će sud o tužbenom zahtjevu odlučiti novom, pravilnom i zakonitom presudom.

VTS RH, Pž-8175/03 od 27. lipnja 2006. (TS Split P-999/98 od 17. rujna 2003.)

*

STEČAJNI POSTUPAK – UČINAK ODLUKE O UTVRĐENIM TRAŽBINAMA

Stečajni zakonČlanak 181. (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03, 82/06)

Tražbine vjerovnika stečajne mase ne prijavljuju se u stečajnom postupku. Ako je ta tražbina (premda pogrešno) kao tražbina stečajnog vjerovnika pravomoćnim rješenjem sukladno odredbi članka 177.stavak 3. Stečajnog zakona utvrđena na ispitnom ročištu i svrstana u određeni isplatni red, vjerovnik stečajne mase više ne može tražiti ispravak tablica priznatih tražbina, a pogotovo to ne može činiti zahtjevom da se njegova tražbina svrsta u tablicu tražbina vjerovnika stečajne mase.

  VTS RH, Pž-567/09 od 17.ožujka 2009. (TS Zagreb St-203/07 od 10.prosinca 2008.)