*

OBUSTAVA ZBOG NEDOSTATNOSTI MASE
Stečajni zakon – Članak 203.  (Narodne novine br. 44/96, 29/99, 129/00 i 123/03)
Ako se nakon otvaranja stečajnog postupka pokaže da stečajna masa nije dostatna niti za pokriće troškova postupka, stečajni sudac će obustaviti i zaključiti postupak.
Neosnovano je pozivanje vjerovnika na odgovornost članova javnog trgovačkog društva, jer stečajna masa obuhvaća isključivo imovinu pravne osobe.
Odgovornost članova javnog trgovačkog društva ne utječe na stečajni postupak, već samo na ostvarivanje prava vjerovnika protiv članova u eventualnom parničnom postupku.
VTS RH P-8213/04 od 7. lipnja 2005. godine

*
Stečajni sudac ne može pribaviti mišljenje vjerovnika ako ga oni ne žele podnijeti, ali im mora omogućiti da se izjasne, što prvostupanjski sud čini javno objavljenim pozivom za podnošenje mišljenja povodom prijedloga stečajnog upravitelja. U navedenoj zakonskoj odredbi nije određeno navedeno o čemu bi vjerovnici trebali dati mišljenje, ali je s obzirom na tijek postupka jasno kako je riječ o davanju mišljenja na prijedlog stečajnog upravitelja. Osim toga, podredno se napominje i to kako stečajni sudac nije vezan odlukom skupštine vjerovnika; on je samo dužan saslušati skupštinu i odluku donijeti na temelju utvrđenog činjeničnog stanja, što znači i to da odluku o obustavi i zaključenju stečajnog postupka stečajni sudac može donijeti i bez prijedloga stečajnog upravitelja i protivno mišljenju vjerovnika stečajne mase, stečajnog upravitelja ili Skupštine vjerovnika.
Navedena zakonska odredba obvezuje stečajnog suca da, neovisno o prijedlogu stečajnog upravitelja ili nekog od vjerovnika, donese rješenje o obustavi i zaključenju stečajnog postupka kada utvrdi da imovina stečajnog dužnika nije dostatna ni za pokriće troškova stečajnog postupka. Da bi stečajni sudac mogao odlučiti o obustavi i zaključenju stečajnog postupka po čl. 203. SZ-a treba utvrditi s kakvom stečajnom masom raspolaže stečajni dužnik, koliki su troškovi stečajnog postupka, kako oni koji su nastali, tako i oni koji se mogu očekivati u daljnjem vođenju postupka.
St-512/12 od 06. prosinca 2013. godine potvrđeno rješenjem Pž-40/14 od 04. ožujka 2014.

*

Uvjeti za donošenje rješenja o obustavi i zaključenju stečaja po čl 203 Stečajnog zakona.
Ako se nakon otvaranja stečajnog postupka pokaže da stečajna masa nije dostatna ni za pokriće troškova stečajnog postupka, stečajni sudac će obustaviti i zaključiti stečajni postupak. Prije podnošenja rješenja o obustavi stečajnog postupka stečajni sudac pribavit će mišljenje vjerovnika stečajne mase, stečajnog upravitelja i skupštine vjerovnika (st. 2.). Postupak se neće obustaviti i zaključiti ako vjerovnici koji su se protivili obustavi stečajnog postupka solidarno predujme dostatan iznos novca za pokriće troškova postupka u roku koji im je za to stečajni sudac odredio rješenjem (st.3.). Konačno stečajni upravitelj može i nakon obustave i zaključenja stečajnog postupka u ime stečajnog dužnika, a za račun stečajne mase nastaviti s unovčenjem imovine i s ostvarenim sredstvima postupati prema odredbi čl. 63. st. 5 SZ-a (st. 4.).
Sasvim je izvjesno da stečajni sudac ne može pribaviti mišljenje vjerovnika ako ga oni ne žele podnijeti, ali im mora omogućiti da se izjasne.
U navedenoj zakonskoj odredbi nije određeno navedeno o čemu bi vjerovnici trebali dati mišljenje, ali je s obzirom na tijek postupka jasno kako je riječ o davanju mišljenja na prijedlog stečajnog upravitelja. Sudac nije vezan odlukom Skupštine vjerovnika; on je samo dužan „saslušati“ Skupštinu i odluku donijeti na temelju utvrđenog činjeničnog stanja, što znači i to da odluku o obustavi i zaključenju stečajnog postupka stečajni sudac može donijeti i bez prijedloga stečajnog upravitelja i protivno mišljenju vjerovnika stečajne mase, stečajnog upravitelja ili skupštine vjerovnika.
Navedena zakonska odredba obvezuje stečajnog suca da neovisno o prijedlogu stečajnog upravitelja ili nekog od vjerovnika, donese rješenje o obustavi i zaključenju stečajnog postupka kada utvrdi da imovina stečajnog dužnika nije dostatna ni za pokriće troškova stečajnog postupka. Da bi stečajni sudac mogao odlučiti o obustavi i zaključenju stečajnog postupka po čl. 203. SZ-a treba utvrditi s kakvom stečajnom masom raspolaže stečajni dužnik, koliki su troškovi stečajnog postupka, kako oni koji su nastali, tako i oni koji se mogu očekivati u daljnjem vođenju postupka.
St-93/12 od 14. siječnja 2014.godine potvrđeno rješenjem Pž-2398/14 od 8. travnja 2014.

*

Uvjeti za donošenje rješenja o obustavi i zaključenju stečaja po čl 203 Stečajnog zakona.
Prema odredbi čl. 203. st. 1. SZ-a ako se nakon otvaranja stečajnog postupka pokaže da stečajna masa nije dostatna ni za pokriće troškova stečajnog postupka, stečajni sudac će obustaviti i zaključiti stečajni postupak. Prije podnošenja rješenja o obustavi stečajnog postupka stečajni sudac pribavit će mišljenje vjerovnika stečajne mase, stečajnog upravitelja i skupštine vjerovnika (st. 2.). Postupak se neće obustaviti i zaključiti ako vjerovnici koji su se protivili obustavi stečajnog postupka solidarno predujme dostatan iznos novca za pokriće troškova postupka u roku koji im je za to stečajni sudac odredio rješenjem (st.3.). Konačno stečajni upravitelj može i nakon obustave i zaključenja stečajnog postupka u ime stečajnog dužnika, a za račun stečajne mase nastaviti s unovčenjem imovine i s ostvarenim sredstvima postupati prema odredbi čl. 63. st. 5 SZ-a (st. 4.).
Sasvim je izvjesno da stečajni sudac ne može pribaviti mišljenje vjerovnika ako ga oni ne žele podnijeti, ali im mora omogućiti da se izjasne.
U navedenoj zakonskoj odredbi nije određeno navedeno o čemu bi vjerovnici trebali dati mišljenje, ali je s obzirom na tijek postupka jasno kako je riječ o davanju mišljenja na prijedlog stečajnog upravitelja. Sudac nije vezan odlukom skupštine vjerovnika; on je samo dužan „saslušati“ Skupštinu i odluku donijeti na temelju utvrđenog činjeničnog stanja, što znači i to da odluku o obustavi i zaključenju stečajnog postupka stečajni sudac može donijeti i bez prijedloga stečajnog upravitelja i protivno mišljenju vjerovnika stečajne mase, stečajnog upravitelja ili skupštine vjerovnika.
Navedena zakonska odredba obvezuje stečajnog suca da neovisno o prijedlogu stečajnog upravitelja ili nekog od vjerovnika, donese rješenje o obustavi i zaključenju stečajnog postupka kada utvrdi da imovina stečajnog dužnika nije dostatna ni za pokriće troškova stečajnog postupka. Da bi stečajni sudac mogao odlučiti o obustavi i zaključenju stečajnog postupka po čl. 203. SZ-a treba utvrditi s kakvom stečajnom masom raspolaže stečajni dužnik, koliki su troškovi stečajnog postupka, kako oni koji su nastali, tako i oni koji se mogu očekivati u daljnjem vođenju postupka.
St-93/12 od 14. siječnja 2014.godine potvrđeno rješenjem Pž-2398/14 od 8. travnja 2014.

*
OBUSTAVA STEČAJNOG POSTUPKA ZBOG NEDOSTATNOSTI STEČAJNE MASE ZA POKRIĆE TROŠKOVA STEČAJNOG POSTUPKA
Stečajni zakon – Članak 203. stavak 3. (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03 i 82/06)
Sud neće obustaviti i zaključiti stečajni postupak, iako su za to ispunjeni svi zakonski uvjeti, samo u slučaju ako vjerovnici koji su se protivili obustavi postupka solidarno uplate predujam dostatan za pokriće troškova stečajnog postupka. Ako oni to ne učine, sud će unatoč njihovu protivljenju obustaviti i zaključiti stečajni postupak.

VTS RH, Pž-3976/04 od 16. listopada 2007. (TS Zagreb St-1/99 od 15. prosinca 2003.)

*

OBUSTAVA STEČAJNOG POSTUPKA ZBOG NEDOSTATNOSTI MASE

Stečajni sud će obustaviti postupak, zaključiti stečaj i dostaviti rješenje sudskom registru radi brisanja stečajnog dužnika ako stečajna masa nije dovoljna za pokriće troškova postupka.
Prije obustave stečajno vijeće će pribaviti mišljenje vjerovnika te sa¬slušati stečajnog upravitelja i vjerovnike stečajne mase.
“U dijelu u kojem je stečajni postupak obustavljen rješenje nije pravilno i zakonito.
Prema čl. 203. st. 2. Stečajnog zakona (SZ) prije obustave stečajno vijeće će pribaviti mišljenje vjerovnika, te saslušati stečajnog upravitelja i vjerov¬nike stečajne mase. Prvostupanjski sud nije tako postupio, već je odmah na ispitnom ročištu donio rješenje o obustavi stečajnog postupka. Osim toga, odredba iz čl. 203. st. 1. SZ-a zahtijeva tumačenje. Prema toj odredbi, ako se nakon otvaranja stečajnog postupka pokaže da stečajna masa nije do¬statna ni za pokriće troškova postupka, stečajno vijeće će obustaviti postu¬pak. Postupak se neće obustaviti ako se predujmi dostatni iznos novca – na odgovarajući način primjenjuje se odredba čl. 63. ovoga Zakona.
Premda se čini da je ova odrednica “na odgovarajući način primjenjuje se odredba čl. 63. ovog Zakona” vezana samo uz drugu rečenicu st. 1. čl. 203. tj. uz dio rečenice “postupak se neće obustaviti ako se predujmi do¬statni iznos novca”, prema nalaženju ovog suda cijelu odredbu iz čl. 203. st. 1. treba dovesti u vezu sa onom iz čl. 63. SZ-a.
To proizlazi već iz činjenice što se u čl. 63. SZ-a uopće ne govori o predujm¬Ijivanju dostatnog iznosa novca. Kada je stečajni dužnik pravna osoba upućivanje na odredbu iz čl. 63. SZ-a ima smisla samo ako se pode od pretpostavke da i u slučaju iz čl 203. SZ-a stečajni postupak treba zaključiti.
Prema čl. 63. st. 1. SZ-a, ako se tijekom prethodnog postupka utvrdi da imovina dužnika koja bi ušla u stečajnu masu nije dovoljna ni za namirenje troškova toga postupka ili je neznatne vrijednosti, stečajno vijeće će doni¬jeti odluku o zatvaranju i zaključenju stečajnog postupka. Nema nikakvog razloga da se već otvoreni stečajni postupak ne zaključi, ako stečajna masa nije dovoljna ni za pokriće troškova postupka. Obustava postupka u smislu da stečajni dužnik koji je insolventan (koji nema imovine ni za pokriće troškova stečajnog postupka) nastavlja svoje poslovanje u pravnom prome¬tu bilo bi protivno cilju zbog kojeg se stečajni postupak otvara. I nakon obustave stečajnog postupka nastala bi obveza uprave da ponovno podne¬se prijedlog za otvaranje stečajnog postupka (čI. 4. st. 7. SZ-a), a postupan¬je suprotno toj obvezi predstavlja i kazneno djelo (čl. 626. Zakona o trgo¬vačkim društvima Narodne novine br. 111/93 ).”
VTS RH Pž-4399/98 od 22. prosinca 1998.

*

OBUSTAVA STEČAJNOG POSTUPKA ZBOG NEDOSTATNOSTI MASE ZA POKRIĆE TROŠKOVA STEČAJNOG POSTUPKA
Stečajni zakon –  Članak 203.  (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03, 82/06)
Odluka kojom stečajni sudac poziva vjerovnike koji su se protivili obustavi i zaključenju postupka da solidarno predujme dostatan iznos novca za pokriće troškova postupka donosi se u obliku rješenja, a protiv tog rješenja (budući da Stečajnim zakonom nije drugačije određeno) nezadovoljna stranka može podnijeti žalbu.
VTS RH, Pž-3113/08 od 31.srpnja 2008. (TS Bjelovar St-16/07 od 22.veljače 2008.)

*

OBUSTAVA STEČAJNOG POSTUPKA ZBOG NEDOSTATNOSTI MASE ZA POKRIĆE TROŠKOVA STEČAJNOG POSTUPKA
Stečajni zakon – Članak 203.  (Narodne novine broj 44/96, 29/99, 129/00, 123/03, 82/06)
Sud može rješenjem pozvati na solidarnu uplatu predujma dostatnog novčanog iznosa za pokriće troškova postupka samo one vjerovnike koji su se protivili obustavi stečajnog postupka, a ne općenito sve vjerovnike stečajnog dužnika.
VTS RH, Pž-3113/08 od 31.srpnja 2008. (TS Bjelovar St-16/07 od 6.prosinca 2007.)