Vrste prethodnih mjera

Članak 335.

(1) Kao prethodne mjere sud može odrediti:

  1. predbilježbu založnoga prava na nekretnini protivnika osiguranja ili na pravu uknjiženom na nekretnini,
  2. koju od mjera osiguranja iz članka 300. točaka 2. do 12. ovoga Zakona,
  3. zabranu banci da protivniku osiguranja ili trećoj osobi, po nalogu protivnika osiguranja, isplati s njegova računa novčani iznos za koji je određena prethodna mjera.

(2) Sud može na prijedlog predlagatelja osiguranja odrediti, s obzirom na okolnosti slučaja, dvije ili više prethodnih mjera, ako je to potrebno. Sud može, ako su za to ispunjeni uvjeti predviđeni ovim Zakonom, uz prethodnu mjeru odrediti i koju privremenu mjeru.

(3) Provedbom prethodne mjere predlagatelj osiguranja stječe založno pravo na predmetu osiguranja.

(4) Iznos novčanih sredstava protivnika osiguranja kod banke, za koji je određena zabrana isplate, ne može se prenijeti s toga računa dok zabrana traje, osim radi namirenja osigurane tražbine.

SUDSKA PRAKSA

____________________________________________________________

*

Rješenjem o ovrsi ne može se naložiti ovršeniku da isplaćuje ovrhovoditelju na ime zakonskog uzdržavanja i iznose koji u vrijeme podnošenja prijedloga nisu dospjeli na naplatu, već je ovrhovoditelj u tom slučaju eventualno ovlašten predložiti osiguranje jednom od prethodnih mjera iz čl. 287 Ovršnog zakona (sada čl. 335.) za nedospjele obroke tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, s time da je sud u tom slučaju ovlašten odrediti privremenu mjeru samo za obroke koji će dospjeti u jednoj godini. (ŽS Vž Gž- 641/05-2 od 22. 4. 2005.)

*

Odlučujući o prijedlogu za određivanje prethodne mjere, temeljenom na rješenju o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave kojemu je ovršenik pravodobno prigovorio u cijelosti, ovršni sud nije ovlašten ocjenjivati je li vjerodostojna isprava na temelju koje je doneseno rješenje za ovrhu podobna za ovrhu. Gžovr 906/2003-2