Zabilježba ovrhe

Članak 84.

(1) Čim donese rješenje o ovrsi, sud će po službenoj dužnosti zatražiti da se u zemljišnoj knjizi upiše zabilježba ovrhe.

(2) Tom zabilježbom ovrhovoditelj stječe pravo da svoju tražbinu namiri iz nekretnine (pravo na namirenje) i u slučaju da treća osoba kasnije stekne vlasništvo te nekretnine.

(3) Nakon zabilježbe ovrhe nije dopušten upis promjene prava vlasništva niti kojeg drugoga stvarnog prava utemeljen na raspoložbi ovršenika, bez obzira na to kad je ta raspoložba poduzeta.

(4) Promjena vlasnika nekretnine tijekom ovršnoga postupka ne sprječava da se taj postupak nastavi protiv novoga vlasnika kao ovršenika. Sve radnje poduzete prije toga ostaju na snazi i novi vlasnik ne može u postupku poduzimati one radnje koje ne bi mogao poduzeti prijašnji vlasnik da do promjene vlasništva nije došlo.

(5) Na prijedlog ovrhovoditelja sud će donijeti rješenje o nastavljanju ovršnoga postupka protiv novoga vlasnika kao ovršenika u tom postupku. Protiv toga rješenja novi vlasnik nema pravo na žalbu.

(6) Ovrhovoditelj koji je predložio ovrhu, a nije prije stekao založno pravo, stječe zabilježbom ovrhe pravo da se iz nekretnine namiri prije osobe koja na toj nekretnini kasnije stekne založno pravo ili pravo na namirenje.

SUDSKA PRAKSA

____________________________________________________________

*

Prema čl. 56. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi i čl. 6. Sporazuma stranka kojim je usuglašeno da ovrhovoditeljica stječe razlučno-izlučno pravo, nema mjesta primjeni odredbe čl. 70. st. 2. ZFPPN kojom je propisano, među ostalim, da za vrijeme trajanja postupka predstečajne nagodbe nije dopušteno pokretanje ovršnih postupaka, kao ni odredbe čl. 70. st. 1. ZFPPN o prekidu postupka. (ŽS ZD Gž-2356/13 od 6. 5. 2014.)

*

Kada nekretnina, koja je predmet ovrhe radi naplate novčane tražbine, predstavlja bračnu stečevinu, ovrhovoditelj ne ostvaruje pravo namiriti se i iz suvlasničkog dijela bračnog druga koji nije ovršenik, iako u trenutku zabilježbe ovrhe ovo pravo bračnog druga ovršenika nije bilo upisano u zemljišnim knjigama. Gž 1051/2005-2

*

Ako je ovrhovoditelj pokrenuo postupak ovrhe u kojem je provedena ovršna radnja zabilježbe ovrhe u zemljišnim knjigama, smatra se da on nema pravni interes za podnošenje prijedloga kojim traži prisilno zasnivanje založnog prava radi namirenja iste tražbine, temeljeno na identičnoj ovršnoj ispravi i identičnim nekretninama ovršenika. (ŽS Vž Gž-994/13-2 od 18. 9. 2013.) (čl.298 st.1.)

*

Zabilježbom ovrhe ovrhovoditelj stječe pravo tražbinu namiriti iz vrijednosti nekretnine i u slučaju da treća osoba kasnije stekne vlasništvo te nekretnine, a nakon zabilježbe ovrhe nije dopušten upis promjene prava vlasništva utemeljen na raspoložbi ovršenika bez obzira kad je ta raspoložba poduzeta. Rev 1066/2007-2

*

Ako se u ovršnom postupku na temelju rješenja o ovrsi u zemljišnim knjigama upiše zabilježba ovrhe kojom ovrhovoditelj stječe pravo da svoju tražbinu namiri iz vrijednosti nekretnine, ovrhovoditelj to svoje pravo u slučaju stečaja ovršenika može ostvariti kao razlučni vjerovnik (osim ako je to pravo stekao šezdeset dana prije podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka ili nakon toga – članak 97. Stečajnog zakona). (VTSRH Pž-5624/09)