Naknada plaće

Članak 95.

(1) Za razdoblja u kojima ne radi zbog opravdanih razloga određenih zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, radnik ima pravo na naknadu plaće.

(2) Zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu određuje se razdoblje iz stavka 1. ovoga članka za koje se naknada isplaćuje na teret poslodavca.

(3) Radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili zbog drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran.

(4) Radnik koji odbije raditi zbog neprovedenih propisanih mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, ima pravo na naknadu plaće za vrijeme dok se ne provedu propisane mjere zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, ako za to vrijeme ne obavlja druge odgovarajuće poslove.

(5) Ako ovim ili drugim zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, radnik ima pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće koja mu je isplaćena u prethodna tri mjeseca.

SUDSKA PRAKSA

__________________________________________________________________

*

Kada je tužitelj u podnesku izričito naznačio da se isplata određenog iznosa odnosi na točno određeno razdoblje, tada se takva isplata ne može smatrati priznanjem potraživanja tužitelja koji se odnosi i na naknadu troškova prijevoza za drugo vremensko razdoblje, iz razloga što se plaćanje jednog dijela duga ne može smatrati priznanjem drugog dijela dugovanja. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 576/08-2 od 02.IX.2008

*

U naknadu plaće za vrijeme kada radnik nije radio zbog nedopuštenog otkaza treba priznati i stimulativni dio plaće, ako je radnik pravo na stimulaciju redovito ostvarivao do donošenja odluke o otkazu, i ako se po redovnom tijeku stvari s obzirm na njegov rad do otkaza (kvalitetu i kvantitetu rada i druge okolnosti od kojih ovisi pravo na stimulaciju) može pretpostaviti da bi to pravo ostvario i u razdoblju u kojem bez svoje krivnje nije radio. Županijski sud u Bjelovaru Gž 1255/2010-2 od 11.11.2010.

*

Kada je odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske uspostavljena radnopravna pozicija suca, nakon ukidanja odluke Državnog sudbenog vijeća (kojom nije imenovan sucem), donošenjem nove odluke Državnog sudbenog vijeća kojom je imenovan za suca, za vrijeme prekida rada pripada mu pravo na naknadu plaće, umanjena za iznose mirovine koju je kroz to vrijeme primao. VSRH Revr 705/2004-2

*

Kada je sudskom odlukom utvrđeno da je otkaz ugovora o radu nedopušten, i poslodavcu naloženo vraćanje radnika na rad, radniku koji zbog nezakonitog otkaza nije radio, a ni po redovnom tijeku stvari ne bi radio zbog svoje privremene nesposobnosti za rad uvjetovane bolešću, ne pripada pravo na naknadu plaće u visini koju bi ostvario kao da je radio, nego mu pripada pravo na naknadu plaće u visini u kojoj bi mu bila isplaćena naknada za slučaj bolovanja. Županijski sud u Bjelovaru Gž 344/2009-2 od 2.4.2009.

*

Ukoliko je radni odnos tužitelja prestao izvanrednim otkazom ugovora o radu a tužitelj je vraćen kod tuženika na rad temeljem privremene mjere, tada isti ima pravo samo na naknadu za obavljeni rad ali ne i na ostala prava koja su vezana za radni odnos, pa tako nema pravo niti na naknadu troškova prijevoza na posao i s posla. Županijski sud u Varaždinu, Gž. 378/09-2 od 07.IV.2009.