Dopunska presuda

Članak 339.

Ako je sud propustio da odluči o svim zahtjevima o kojima se mora odlučiti presudom, ili je propustio da odluči o dijelu zahtjeva, stranka može u roku od petnaest dana od primitka presude predložiti parničnom sudu da se presuda dopuni.

Ako stranka ne podnese prijedlog za donošenje dopunske presude u roku iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da je tužba u tom dijelu povučena.

Člankom 189. ZIDZPP-a (NN 117/03. – stupio na snagu 1. prosinca 2003.) dodan novi stavak 2.

Nepravodobni ili neosnovani prijedlog za dopunu presude odbacit će odnosno odbiti sudac pojedinac, odnosno predsjednik vijeća bez održavanja ročišta.

Člankom 189. ZIDZPP-a (NN 117/03. – stupio na snagu 1. prosinca 2003.) u stavku 2. koji postaje stavak 3. iza riječi: »odbiti« dodane su riječi: »sudac pojedinac, odnosno«.

________ ** ________

Dopunska presuda je presuda kojom sud odlučuje o glavnim zahtjevima o kojima je trebao odlučiti ranijom presudom, ali je to nehotice propustio učiniti, pa je umjesto da odluči o svim zahtjevima, odlučio samo o nekima od njih.

Dopunska presuda može se donijeti samo po prijedlogu stranke. Prijedlog mogu staviti tužitelj i tuženik.

Stranka može predložiti da se donose dopunska presuda u roku od 15 dana od dana primitka presude, jer je tek primitkom presuda stranka u mogućnosti saznati za propuštanje suda. Trajanje ovog roka je propisano zakonom, što znači da se isti ne može skratiti, niti produljiti.

Ako je stranka pravovremeno izjavila žalbu iz razloga što sud nije odlučio o svim zahtjevima, takva žalba se smatra prijedlogom za donošenje dopunske presude. Budući o takvom prijedlogu odlučuje prvostupanjski sud, takvu žalbu ne treba dostaviti drugostupanjskom sudu, pošto ne postoji odluka protiv koje je ona izjavljena. Ali kad je žalba istovremeno izjavljena protiv zahtjeva o kojem je već odlučeno i radi toga što po nekim zahtjevima nije odlučeno, takav podnesak sadrži u sebi žalbu i prijedlog da se donese dopunska presuda.

Prijedlog za donošenje dopunske presude je neosnovan ako je podnijet od neovlaštene osobe ili ako sud nije propustio odlučiti o nekom zahtjevu stranke.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Članak 339. st. 1.

Rješenjem ovog revizijskog suda posl. br. Rev 866/06 od 14. ožujka 2007. odbačena je revizija tužiteljice kao neobrazložena, a koja je izjavljena protiv presude Županijskog suda u Karlovcu posl. br. Gž 956/05 od 29. ožujka 2006.

Protiv tog rješenja o odbačaju revizije, tužiteljica je podnijela prijedlog za donošenje dopunske presude kojom bi se odbačena revizija tužiteljice prihvatila.

U smislu odredbe čl. 339. st. 1. Zakona o parničnom postupku (“Narodne novine”, broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01 i 117/03 – dalje: ZPP) stranka može podnijeti prijedlog za donošenje dopunske presude samo ako je sud propustio da odluči o svim zahtjevima o kojima se mora odlučiti presudom ili je propustio odlučiti o dijelu zahtjeva.

U ovoj pravnoj stvari Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je rješenjem reviziju tužiteljice kao neobrazloženu, a tužiteljica ne predlaže da se to rješenje dopuni, već da se donese dopunska presuda kojom bi se njena revizija prihvatila, a za takvu dopunu nema mjesta prema odredbi čl. 339. st. 1. ZPP.

Prijedlog za donošenje drugačije odluke o reviziji koja je rješenjem Vrhovnog suda Republike Hrvatske odbačena ne može se podnijeti, jer takova mogućnost ne postoji u hrvatskom građanskom procesnom pravu.

Zbog toga je prijedlog tužiteljice odbačen kao nedopušten.

VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE – Broj: Rev 866/06-3

*

Kad je sud propustio odlučiti o nekom od zahtjeva pa je predloženo donošenje dopunske presude, u pogledu tog zahtjeva ne može se među istim strankama pokrenuti nova parnica, a ako takva parnica bude pokrenuta, sud će tužbu odbaciti. VS, Rev 2075/99 od 19.2.2003.

*

Sud će donijeti dopunsku odluku samo ako je propustio odlučiti o svim zahtjevima ili o dijelu zahtjeva te ako je stranka u roku od petnaest dana od primitka odluke predložila donošenje dopunske odluke.

Međutim, ako je sama stranka nakon donošenja odluke postavila novi zahtjev i/ili ako je nakon proteka navedenog roka predložila donošenje dopunske odluke, sud njen prijedlog ne smije uvažiti.

VTS RH, Pž-2630/06 od 22.travnja 2009. (TS Zagreb P-5387/03 od 8.studenog 2004.)

*

Sud može donijeti dopunsku odluku samo ako je u (prethodnoj) odluci kojom je okončao postupak propustio odlučiti o svim zahtjevima o kojima mora odlučiti i ako je stranka u roku od petnaest dana od primitka te odluke predložila donošenje dopunske odluke. Obje ove pretpostavke za donošenje dopunske odluke moraju biti ispunjene.

Ako se u parničnom postupku odlučivalo i o predloženoj mjeri osiguranja, ali tuženik kao protivnik osiguranja koji je uspio u postupku osiguranja nije podnio određen zahtjev za naknadu troškova osiguranja (već zahtjev za naknadu troškova parničnog postupka), nema uvjeta za donošenje dopunske odluke.

Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 308/07 od 27.12.2007.

*

Čl. 339. st. 1.

Sadržaj žalbe tužiteljice kojom pobija odluku suda zbog toga što nije odlučeno o dijelu njezinog tužbenog zahtjeva iz svih zakonskih žalbenih razloga, osporavajući zaključak suda, ne može se tumačiti prijedlogom za donošenje dopunske presude.

„Obzirom na prethodno citirane zakonske odredbe, a kako prvostupanjski sud svojom presudom nije odlučio o osnovanosti ili neosnovanosti zahtjeva tužiteljice za naknadu štete u visini od 2.040,00 kn na ime imovinske štete, a tuženica nije u roku određenom čl.339. st.2 ZPP- a predložila donošenje dopunske presude, to se i smatra primjenom navedene zakonske odredbe da je ovaj zahtjev povučen. Valja napomenuti da je čl.341. st.2 ZPP-a propisano da ako se prvostupanjska presuda pobija žalbom samo zato što prvostupanjski sud nije presudom odlučio o svim zahtjevima stranke koji su predmet parnice, žalba će se smatrati prijedlogom stranke da se donese dopunska presuda. U konkretnom slučaju tužiteljica presudu zbog navedenog razloga što nije odlučeno o djelu njezinog tužbenog zahtjeva pobija iz svih zakonskih žalbenih razloga uz tvrdnju da su zaključci glede zatražene naknade štete tužiteljice po osnovi troškova prijevoza u svezi liječenja, neosnovani, pa se ovakav sadržaj žalbe ne može tumačiti u smislu navedene odredbe čl.341. st.2 ZPP-a.”

Županijski sud u Varaždinu, Gž.2486/11-3 od 28. kolovoza 2012.

*

Stranka može u roku od 15 dana od primitka presude predložiti sudu prvog stupnja donošenje dopunske presude, ako je sud propustio od­lučiti o dijelu tužbenog zahtjeva. Nakon primitka presude suda drugog stupnja stranka ne može predlagati donošenje dopunske presude. VTS RH, Pž-1734/95, od 21. listopada 1997

*

Kad je prvostupanjski sud propustio odlučiti o zahtjevu stranke za naknadu parničnih troškova, podnesak stranke kojim pobija odluku o trošku smatra se prijedlogom za donošenje dopunske presude. ŽS u Zagrebu, Gžn 326/04 od 10.2.2004.

BILJEŠKE

______________________________________________________________

*

Sud može donijeti dopunsku presudu i bez otvaranja glavne rasprave, samo ako je zahtjev dovoljno raspravljen i ako presudu donosi isto vijeće.

*

Propust suda da u presudi odluči i o parničnim troškovima, predstavlja osnovu i razlog za podnošenje prijedloga za donošenje dopunske presude u smislu odredaba Zakona o parničnom postupku.