IZUZEĆE

Članak 71.

Sudac ne može obavljati sudačku dužnost:

1) ako je sam stranka, zakonski zastupnik ili punomoćnik stranke, ako je sa strankom u odnosu suovlaštenika, suobveznika ili regresnog obveznika ili ako je u istom predmetu saslušan kao svjedok ili vještak;

2) ako stalno ili privremeno radi u pravnoj osobi koja je stranka u postupku;

3) ako mu je stranka ili zakonski zastupnik ili punomoćnik stranke srodnik po krvi u pravoj liniji do bilo kog stupnja, a u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja ili mu je bračni drug, izvanbračni drug ili srodnik po tazbini do drugog stupnja, bez obzira na to je li brak prestao ili nije;

4) ako je skrbnik, usvojitelj ili usvojenik stranke, njezina zakonskog zastupnika ili punomoćnika;

5) ako je u istom predmetu sudjelovao u postupku pred nižim sudom ili pred kojim drugim tijelom,

6) ako je u stečajnom postupku u povodu kojega je došlo do spora sudjelovao ili sudjeluje kao stečajni sudac ili članak stečajnog vijeća,

7) ako postoje druge okolnosti koje dovode u sumnju njegovu nepristranost.

________ ** ________

Izuzeće je procesna institucija koja treba omogućiti isključivanje od vršenja sudačke djelatnosti onih sudaca i sudaca porotnika koji zbog određenih odnosa prema strankama ili predmetu spora izazivaju sumnju u svoju nepristranost (objektivnost) u suđenju.

Cilj je ove odredbe osigurati objektivnost u suđenju.

Pravila o izuzeću prinudne su naravi.

Po svom značaju, razlozi za izuzeće mogu se podijeliti na apsolutne (predviđeni u toč. 1-6) i relativne (predviđeni u toč. 7). Razlozi navedeni u toč. 1-5 su takve prirode da se osnovano može pretpostaviti da će utjecati na objektivnost suca, pa stoga kad se u konkretnom sporu stekne neki od ovih razloga, sudac je po sili zakona isključen iz suđenja. Sudac, odnosno sudac porotnik čim sazna da postoji neki od ovih razloga za izuzeće prekida svaki rad na predmetu i o tome obavještava predsjednika suda koji mu određuje zamjenu, a rješenje o izuzeću se ne donosi.

O zahtjevu za izuzeće odlučuje se tek pošto postupak pred sudom bude pokrenut. Prije pokretanja postupka ne može se odlučivati o zahtjevu za izuzeće, jer se takav zahtjev ne može ni podnijeti (čl. 73).

Povreda ove odredbe ima za posljedicu bitnu povredu postupka iz članka 354. st. 2. toč. 1.

Odredbe o izuzeću sudaca shodno se primjenjuju i na zapisničare i vještake – Članak 254.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Pisanim zahtjevom od 15. svibnja 2003. godine ovršenici su zatražili izuzeće svih sudaca Općinskog suda u Zlataru i izuzeće predsjednika Županijskog suda u Zlataru.

Zahtjev stranke za izuzećem svih sudaca određenog suda smatra se prijedlogom za delegiranje drugog stvarno nadležnog suda, jer se temeljem odredbe čl. 71. Zakona o parničnom postupku (“Narodne novine”, broj 53/91, 91/92 i 112/99, dalje: ZPP), ne može tražiti izuzeće svih sudaca već samo poimenično onog suca i onih sudaca koji odlučuju u predmetu spora.

Ovršenici navode da delegaciju traže iz razloga, jer se ne rješavaju sudski predmeti koje su pokrenuli ovršenici, već samo sudski predmeti koje su pokrenuli ovrhovoditelji, a što je pogodovanje protustrankama.

Prvenstveno treba reći da su ovršenici u predmetu spora već tražili delegaciju drugog stvarno nadležnog suda i rješenjem ovog suda br. Gr 1-440/02 od 22. svibnja 2002. godine prijedlog je odbijen.

Ovršenici su u predmetu Gr 1-440/02 delegaciju tražili iz razloga jer smatraju da velik broj predmeta koji imaju pred Općinskim sudom u Zlataru utječe na “neovisnost i korektno postupanje” tog suda.

U ovom predmetu ovršenici traže delegaciju, jer sud ne rješava predmete koje su pokrenuli ovršenici, već samo predmete koje su pokrenuli ovrhovoditelji, a što pogoduje ovrhovoditeljima.

Ovaj sud ocjenjuje, da razlozi koje navode predlagatelji ne predstavljaju druge važne razloge u smislu odredbe čl. 68. Zakona o parničnom postupku (“Narodne novine”, broj 53/91, 91/92 i 112/99, dalje: ZPP), a posebno iz razloga što predlagatelji samo paušalno navode da sud ne rješava predmete koje su oni pokrenuli, a rješava predmete koje su pokrenuli ovrhovoditelji, a bez da i navode koji su to predmeti.

Iz iznesenih razloga a temeljem odredbe čl. 68. ZPP valjalo je odlučiti kao u izreci ovog rješenja.

VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE – Broj: Gr1 462/03-2

*

Do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (NN 117/03) okolnost da je sudac u istom predmetu ranije bio punomoćnik stranke ali je to prestao biti, nije bio apsolutni razlog za njegovo izuzeće. Vrhovni sud Republike Hrvatske Gzz 81/2005-2 od 20.7.2005.

*

Nema razloga za izuzeće suca kraj okolnosti da je sudjelovao u donošenju drugostepene odluke koja je ukinuta, a zatim ođlučivao o žalbi protiv nove prvostepene odluke u čijem donošenju nije sudjelovao.

»Nije ostvaren revizijski razlog bitne povrede odredaba parničnog postupka koju ističu tuženi navodeći da je u istom sporu prvostepenu presudu domo sudac D.J. koji je istodobno rješavajući po žalbi stranaka bio treći član vijeća napadnute drugostepene presude i da je kao takav trebao da bude izuzet u tom suđenju.

Pregledom spisa utvrđeno je da je sudac D.J. doduše vodio izvjesno vrijeme spor u prvostepenom postupku i donio prvostepenu presudu od 22. travnja 1986. godine. Tu je presudu, međutim, ukinuo drugostepeni sud i u ponovljenom postupku sudio je sudac V.D koji je donio prvostepenu presudu koja je potvrđena pobijanom drugostepenom presudom u kojoj je kao član vijeća bio D.J.

Suđac D.J., kao član drugostepenog vijeća, nije dakle sudjelovao u donošenju prvostepene odluke koja je bila napadnuta žalbom pa stoga nije ni postojao razlog za njegovo izuzeće u tom sporu.

Činjenica da je sudac D.J. prije vodio spor i donio presudu koja je nakon toga ukinuta, nije razlog za izuzeće prema odredbi čl. 71. Zakona o parničnom postupku. «

VSH, Rev-2292/90. od 08.01.1991.

BILJEŠKE

______________________________________________________________

*

Sudac je sudjelovao u donošenju odluke ako je svoju sudačku dužnost obavljao na ročištu na kojem je odlučeno o zahtjevu stranke, a ne i ako je proveo određene parnične radnje koje su prethodile tom ročištu.