Nadležnost za suparničare

Članak 50.

Ako je jednom tužbom tuženo više osoba (članak 196. stavak 1. točka 1), a za njih ne postoji mjesna nadležnost istog suda, nadležan je sud koji je mjesno nadležan za jednog od tuženika; a ako među njima ima glavnih i sporednih obveznika, sud koji je mjesno nadležan za koga od glavnih obveznika.

________ ** ________

Suparničarstvo (lat. litis consortium) je procesna pojava kada se u istoj stranačkoj ulozi u parnici pojavljuje više procesnih subjekata. Odredbe ovog članka o posebnoj mjesnoj nadležnosti za suparničare odnosi se samo na materijalno suparničarstvo, odnosno kada su svi tuženi u pogledu predmeta spora u pravnoj zajednici ili ako njihove obveze koje su predmet spora proističu iz iste činjenične i pravne osnove. Osim uvjeta da se radi o materijalnim suparničarima, drugi uvjet za ovu nadležnost je da za suparničare po propisima o općoj mjesnoj nadležnosti ili po drugim propisima o posebnoj mjesnoj nadležnosti ne postoji mjesna nadležnost istog suda.

Kada se ispune uvjeti za primjenu odredbe ovog članka tužitelju pripada pravo izbora između sudova koji su općemjesno nadležni za pojedine suparničare, ukoliko oni, u odnosu na obvezu koja je predmet spora, imaju isti rang (npr. u sporu po tužbi protiv oba roditelja za naknadu štete koju je počinilo trećoj osobi njihovo maloljetno dijete, jer je u tom slučaju obveza roditelja solidarna).

Suparničari – Članak 196. – Članak 203.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

*

Rješenjem br. P-722/06-5 od 25. listopada 2006. Općinski sud u Zaboku oglasio se mjesno nenadležnim za postupanje u ovom parničnom predmetu i po pravomoćnosti rješenja predmet kao mjesno nadležnom ustupio Općinskom sudu u Sv. Ivanu Zelini.

Smatra da nije nadležan, jer je iz navoda tužbe i odgovora na tužbu utvrdio da II i III-tuženik imaju prebivalište na području mjesne nadležnosti Općinskog suda u Sv. Ivanu Zelini, pa je povodom prigovora II i III-tuženika temeljem čl. 50. Zakona o parničnom postupku za postupanje mjesno nadležan Općinski sud u Sv. Ivanu Zelini.

Općinski sud u Sv. Ivanu Zelina dopisom br. P-1/07-2 od 19. siječnja 2007. izaziva sukob, jer smatra da bi za postupanje u ovom parničnom predmetu bio nadležan Općinski sud u Zaboku, jer je tužitelj podnio tužbu Općinskom sudu u Zaboku, obzirom da I-tuženik ima prebivalište u M., O., za koje je općemjesno nadležan Općinski sud u Zaboku, dok II i III-tuženici imaju prebivalište za koje je općemjesno nadležan Općinski sud u Sv. Ivanu Zelini, a ne radi se o sporu za koji bi bio isključivo nadležan Općinski sud u Sv. Ivanu Zelini. Kako je tužitelj podnošenjem tužbe Općinskom sudu u Zaboku izabrao sud nadležan za postupanje u smislu odredbe čl. 50. Zakona o parničnom postupku, to je za postupanje u ovom predmetu u odnosu na sva tri tuženika mjesno nadležan Općinski sud u Zaboku.

Za postupanje u ovom parničnom predmetu nadležan je Općinski sud u Zaboku.

Prema čl. 50. Zakona o parničnom postupku (“Narodne novine”, broj 53/91, 91/92, 112/99, 88/01 i 117/03 – dalje ZPP), ako je jednom tužbom tuženo više osoba (čl. 196. st. 1. toč. 1.), a za njih ne postoji mjesna nadležnost istog suda, nadležan je sud koji je mjesno nadležan za jednog od tuženika.

Kako prema naprijed navedenom za I-tuženika je nadležan Općinski sud u Zaboku, a za II i III-tuženika je općemjesno nadležan Općinski sud u Sv. Ivanu Zelina, tužitelj je imao pravo izbora između dva općemjesno nadležna suda.

S obzirom da je tužitelj podnošenjem tužbe Općinskom sudu u Zaboku izabrao mjesno nadležni sud, to je sukladno odredbi čl. 50. ZPP-a, mjesno nadležan Općinski sud u Zaboku.

Radi naprijed navedenog temeljem čl. 23. st. 2. i 3. ZPP-a, riješeno je kao u izreci.

VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE – Broj: Gr1 46/07-2

*

Kad se postupak vodi protiv više materijalnih suparničara, a među njima nema glavnih i sporednih obveznika, nadležan je sud koji je mjesno nadležan za jednog od tuženika. Pri tome, redoslijed označavanja suparničara u tužbi nije odlučan za utvrđivanje mjesne nadležnosti suda.

Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 5505/09 od 30.9.2009.

*

U slučaju kad nadležnost suda Republike Hrvatske ovisi i o pristanku tuženika da mu sudi sud Republike Hrvatske, smatra se da je tuženik dao svoj pristanak ako u odgovoru na tužbu odnosno u prigovoru na platni nalog nije osporio nadležnost suda ili se upustio u raspravljanje.

Ako tuženik naknadno istakne prigovor apsolutne nenadležnosti suda Republike Hrvatske, sud se više ne može oglasiti nenadležnim, ukinuti provedene radnje i odbaciti tužbu.

VTS RH, Pž-28/10 od 20.siječnja 2010. (TS Zadar P-25/09 od 20.studenog 2009.)

*

Ako tuženici odgovaraju za štetu u vezi s istim štetnim događajem, oni su materijalni suparničari, zbog čega je i za drugotuženika mjesno nadležan sud koji je općemjesno nadležan za prvotuženika. ŽS u Varaždinu, Gž 359/05 od 1.3.2005.

*

Ako je tužbom tuženo više osoba kao suparničara, za koje ne postoji mjesna nadležnost istog suda, a među njima nema glavnih i spoređnih obveznika, nadležan je za postupanje sud koji je mjesno nadležan za bilo kojega od suparničara.

»Nije osnovan prigovor mjesne nenadležnosti Općinskog suda u V.

Tužbom su obuhvaćena dva tužena (čl. 196. st. 1. t. 1. ZPP), a u takvoj procesnoj situaciji, jer za njih ne

postoji mjesna nadležnost istog suda, nadležan je mjesno nadležni sud za jednoga (bilo kojega) od tuženika, jer među njima nema glavnih i sporednih obveznika (čl. 50. ZPP). Kako tužena RO »G«. ima poslovnu jedinicu u Vukovaru, a spor proizlazi (i) iz pravnog odnosa s tom jedinicom, to je za spor, osim suda opće mjesne nadležnosti nadležan i sud na čijem se području ta poslovna jedinica nalazi dakle i Općinski sud u Vukovaru (čl. 59. ZPP).« VSH, Rev-2285/89. od 13.06.1990.

*

Ukoliko se tužbeni zahtjev odnosi na tužene koji odgovaraju za štetu u vezi s jednim istim štetnim događajem, tada su tuženi materijalni suparničari, iz kojeg razloga je i za drugotuženicu mjesno nadležan sud koji je općemjesno nadležan za prvotuženika (budući da isti ima sjedište u Varaždinu).

Županijski sud u Varaždinu Gž 359/2005-2 od 1.3.2005.

*

Kad se postupak vodi protiv više materijalnih suparničara, a među njima nema glavnih i sporednih obveznika, nadležan je sud koji je mjesno nadležan za jednog od tuženika. Pri tome, redoslijed označavanja suparničara u tužbi nije odlučan za utvrđivanje mjesne nadležnosti suda.

VTS RH, Pž-5505/09 od 30.rujna 2009. (TS Split R1-128/09 od 14.srpnja 209.)