Sudjelovanje umješača

Članak 206.

Osoba koja ima pravni interes da u parnici koja teče među drugim osobama jedna od stranaka uspije može se pridružiti toj stranci.

Umješač može stupiti u parnici u tijeku cijelog postupka sve do pravomoćnosti odluke o tužbenom zahtjevu te u tijeku postupka nastavljenog podnošenjem izvanrednog pravnog lijeka.

Izjavu o stupanju u parnicu umješač može dati na ročištu ili pismenim podneskom.

Podnesak umješača dostavlja se objema parničnim strankama; a ako je izjava umješača dana na ročištu, prijepis tog dijela zapisnika dostavit će se samo onoj stranci koja je s ročišta izostala.

________ ** ________

Umješač (intervenijent) je treća osoba koja se pridružuje jednoj od stranaka, pod uvjetom propisanim ovom zakonskom odredbom. Da bi treća osoba stupila u parnicu kao umješač mora imati pravni interes da stranka kojoj se pridružuje uspije u parnici (jer će se pravne posljedice presude na neposredan ili posredan način odraziti i na njenu pravnu situaciju). Svoj pravni interes umješač mora učiniti vjerovatnim. Pomažući stranci kojoj se pridružio, umješač u tuđoj parnici ostvaruje svoje interese. Umješač može stupiti u parnicu od trenutka podnošenja tužbe, tijekom prvostupanjskog i drugostupanjskog postupka, kao i u postupku po izvanrednom pravnom lijeku. O protivljenju stranaka da se treći umiješa odlučuje sud. Ako umješač želi stupiti u parnicu nakon pokretanja postupka, on to može učiniti podneskom ili izjavom na zapisnik kod suda pred kojim se vodi postupak. Podnesak sa prijavom umješača u parnicu, odnosno prijepis zapisnika na kojem je umješač dao izjavu o pristupanju u parnicu u svojstvu umješača, sud dostavlja strankama da bi se upoznale sa izjavom umješača i izjasnile o njegovom učešću.

SUDSKA PRAKSA

______________________________________________________________

Čl. 206. st. 1.

Sud će dopustiti trećoj osobi da sudjeluje u postupku kao umješač na strani ovršenika ako ista ima određeni pravni interes, a ekonomski interes te eventualna kontrola tijeka postupka nisu razlozi koji bi opravdavali njegovo sudjelovanje u postupku. Županijski sud u Varaždinu, 10 Gž. 1237/10-2 od 28.XII.2010.

*

Određenoj osobi sud će dopustiti sudjelovanje u postupku u svojstvu umješača ako utvrdi da bi se uspjeh stranke kojoj se pridružio u parnici posredno odrazio i na njegovu pravnu situaciju.

Visoki trgovački sud Republike Hrvatske Pž 1823/06 od 25.5.2007.

*

Osoba koja želi intervenirati mora učiniti vjerojatnim svoj pravni interes. TS u Osijeku, P-457/96 od 11.2.1999.

*

Članak 206. stavak 1.

Za stjecanje statusa umješača, u slučaju kada niti jedna stranka to pravo nije osporila, niti je sud donio odluku o dopuštanju sudjelovanja umješača u postupku, status umješača stječe se izjavom o stupanju umješača u parnicu. Županijski sud u Splitu Gžx 462/2012 od 15.6.2012.

*

Određenoj osobi sud će dopustiti sudjelovanje u postupku u svojstvu umješača ako utvrdi da bi se uspjeh stranke kojoj se umješač pridružio u parnici posredno odrazio i na njegovu pravnu situaciju. VTSRH, Pž 1823/06 od 25.5.2007.

*

0 sudjelovanju umješača u postupku sud odlučuje na temelju njegove izjave o stupanju u parnicu, a ne na prijedlog stranke.

Sud prvog stupnja nije počinio niti relativno bitnu povredu odredaba ZPP kada nije riješio o prijedlogu tuženice da se u parnicu pozove Centar za socijalnu skrb.

Naime, u smislu odredbe čl. 206 st. 1 ZPP, to sud i nije dužan učiniti, jer osoba koja ima pravni interes da u parnici koja teče među drugim osobama jedna od stranaka uspije, može se toj stranci pridružiti i to bez poziva suda.

Dakle, inicijativa za stupanje u parnicu je bila na strani Centra za socijalnu skrb, koji je ocjenom pravnog interesa za ishod spora mogao podnijeti shodnu izjavu. Budući je ta izjava o stupanju u parnicu umješača Centra za socijalnu skrb izostala, sud i nije imao o čemu rješavati (čl. 206 st. 1 ZPP). ŽS Zagreb, Gž 11913/99, 25.04.2000.

*

Članak 206. st. 1.

Rješenjem prvostupanjskog suda odbačena je žalba umješača izjavljena protiv presude toga suda od 19. travnja 1999. godine broj P-166/99 kao nedopuštena.

Drugostupanjski sud je potvrdio rješenje prvostupanjskog suda.

Protiv rješenja drugostupanjskog suda umješači na strani tuženika su izjavili reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava ne stavljajući konačni prijedlog.

Na reviziju nije odgovoreno, a ni državni odvjetnik Republike Hrvatske se o njoj nije izjasnio.

Revizija nije osnovana.

M. i D. B. su u svojstvu umješača izjavili žalbu protiv presude prvostupanjskog suda od 19. travnja 1999. godine broj P-166/99 pozivom na odredbe čl. 206. i 208. Zakona o parničnom postupku – ZPP (“Narodne novine”, broj 53/91, 91/92 i 112/99).

Prvostupanjski sud je tu njihovu žalbu u smislu odredbe čl. 208. st. 3. ZPP-a dostavio stranci kojoj se pridružuju tj. tuženici Općini Vela Luka time da je od nje zatraženo izjašnjenje da li pristaje na stupanje umješača u parnicu.

Budući da tuženica nije dala takav pristanak prvostupanjski sud je odbacio žalbe umješača.

Drugostupanjski sud je potvrdio rješenje prvostupanjskog suda izrazivši stav da je žalba umješača u ovom slučaju u suprotnosti s radnjama stranke kojoj se žele pridružiti pa da treba takvu žalbu odbaciti kao nedopuštenu.

Pravno stajalište nižestupanjskih sudova je pravilno.

Po odredbi čl. 206. st. 1. ZPP-a osoba koja ima pravni interes da u parnici koja teče među drugim osobama jedna od stranaka uspije može se pridružiti toj stranci. Odredba čl. 207. st. 1. toga zakona propisuje da svaka stranka može osporiti umješaču pravo da sudjeluje u postupku i predložiti da se umješač odbije.

Po odredbi čl. 208. st. 5. istoga zakona umješač može stupiti u parnicu nakon pristanka obiju parničnih stranaka.

Prema tome revidenti nisu unatoč protivljenju tuženice mogli stupiti u parnicu kao umješači, pa su stoga sudovi nižega stupnja pravilno odlučili kad su njihovu žalbu odbacili kao nedopuštenu.

Neosnovano umješači u reviziji iznose da sud nije dostavio njihovu žalbu Državnom pravobraniteljstvu u Korčuli jer je naprotiv to sud učinio (list 10), a na koji prigovor je umješačima već i odgovorio drugostupanjski sud u razlozima svoga rješenja. Iz navedenih razloga odlučeno je kao u izreci.

VRHOVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE – Broj: Rev 372/04-2